Zespół Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku

im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego

Aktualności - Wiadomości

Zobacz, co zaplanowaliśmy w roku szkolnym
Wiadomości
Opublikował: Administrator w dniu: 28.12.2017
Żyj chwilą! Chyba, że chwila jest nieprzyjemna, w takim przypadku zjedz ciasteczko.
- Ciasteczkowy Potwór
Wycieczka dydaktyczna do Białostockiej Fabryki Okien
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.12.2018 r.

W dniu 19.12.2018 roku uczniowie klasy II a m-z wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Białostockiej Fabryki Okien.

Uczniowie podczas pobytu w fabryce mieli możliwość zapoznania się z technologią wykonywania okien i drzwi z PCV oraz aluminium, a także z ofertą sprzedażową firmy. W trakcie zwiedzania zakładu produkcji uczniowie przyglądali się poszczególnym etapom łączenia pojedynczych elementów skrzydeł i ram okiennych (przycinanie, scalanie i zbrojenie ramy oraz osadzanie szyb). Dodatkowo uzyskali bardzo ważne informacje na temat budowy okna, które mają istotne znaczenie dla izolacyjności cieplnej budynku.

Dyrekcja wraz z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego składa serdeczne podziękowanie Białostockiej Fabryce Okien za możliwość zwiedzenia zakładu oraz drobne upominki. 

Prelekcja: Zasady zdrowego odżywiania
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 11.12.2018 r.

Dnia 11.12.2018 w naszej szkole odbyła się prelekcja nt. „Zasady zdrowego odżywiania”, w której wzięli udział uczniowie klas: I a m-z, II aw, III abw, III dfm-t. Prelekcję przeprowadziła pani dietetyk z Natur-House.

Kilka ważnych zasad zdrowego żywienia:
• Odżywiaj się regularnie. ...
• Dbaj o różnorodność posiłków. ...
• Unikaj nadmiernych ilości tłuszczu i cholesterolu. ...
• Spożywaj dużo warzyw i owoców. ...
• Spożywaj zdrowe węglowodany i nasiona roślin strączkowych. ...
• Pij wodę ...
• Unikaj nadmiaru soli. ...

„Dzień Ucznia” w firmie Danwood
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 05.12.2018 r.

W dniu 5 grudnia 2018 roku uczniowie klas III w zawodzie dekarz oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie uczestniczyli w „Dniu Ucznia” w Danwood.

Wycieczka rozpoczęła się od wykładu na temat budowy prefabrykowanych domów szkieletowych w siedzibie firmy w Białymstoku, po czym uczniowie zostali zaproszeni do udziału w warsztatach praktycznych. Podczas nich czynnie brali udział w konkursach oraz wykonali ozdoby choinkowe, stroiki oraz skrzynie na prezenty, które po ozdobieniu miały trafić do Domu Dziecka. Nasi uczniowie bardzo dobrze wywiązali się z powierzonych im zadań, za co zostali nagrodzeni.

Następnie udaliśmy się do zakładu produkcyjnego w Bielsku Podlaskim, gdzie uczniowie mieli możliwość zapoznania się z procesem produkcji domów oraz zwiedzenia domu wzorcowego.

Dyrekcja wraz z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego składa serdeczne podziękowanie firmie Danwood za zaproszenie oraz upominki.

Wycieczka dydaktyczno–wychowawcza do Rabki-Zdrój
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 31.10.2018 r.

Dnia 8 października 2018 roku szesnastu uczniów naszej szkoły wraz z panią dyrektor Izabelą Popławską i nauczycielami Agatą Krymską i Mieczysławem Jackowskim pojechało na wycieczkę do Rabki- Zdrój.

W ośrodku szkoleniowym w Ponicach uczniowie w zawodzie dekarz odbyli szkolenie w zakresie technologii montażu i nowości produktowych Blachotrapez. Ponadto uczniowie z nauczycielami mieli okazję zwiedzić linię technologiczną produkcji blach oraz zakład firmy Blachotrapez w Rabce - Zdroju. Oprócz szkolenia nasi uczniowie mieli zapewnionych szereg atrakcji: zwiedzali Rabkę-Zdrój, Dębno, Zalew Czorsztyński wraz z zamkiem w Niedzicy oraz Szczawnicę. Był również krótki wypad na Słowację. Podczas wycieczki pieszej podziwialiśmy także Wąwóz Homole. Cały wyjazd był sponsorowany przez firmę Blachotrapez, w ramach umowy patronackiej.

11 października, w drodze powrotnej do Białegostoku odwiedziliśmy Kraków. Zwiedziliśmy m.in. Wawel, gdzie oddaliśmy hołd przy trumnie Józefa Piłsudskiego pamiętając o 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Nasze fryzjerki w DPS
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.12.2018 r.

Przedświąteczny czas to dobry moment na otwarcie się na drugiego człowieka. Dnia 17 grudnia 2018 r. uczennice klasy III wraz z panią Ireną Wójcicką odwiedziły Dom Pomocy Społecznej i wykorzystały swoje umiejętności fryzjerskie w szczytnym celu.

Mikołajki 2018
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 07.12.2018 r.

Dnia 6.12.2018r. naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj, który przybył do nas z dalekiej północy. W każdej klasie rozdał prezenty grzecznym dzieciom. Uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcia z nieoczekiwanym gościem.

Uczestnicy HPB w gronie zwycięzców
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 26.11.2018 r.

15.11.2018r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczysta gala finałowa ogólnopolskiego konkursu „100 Bohaterów na 100 - lecie Niepodległości”. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy była Komenda Główna OHP i Lubelska Komenda Wojewódzka.

Jury spośród nadesłanych ponad 180 prac wyłoniła 24 laureatów w pięciu kategoriach konkursowych.

W gronie triumfatorów znaleźli się również reprezentanci Hufca Pracy w Białymstoku uczący się w ZSZ nr 5 w Białymstoku: Cezary Dźwil z IIIAW i Maria Magdalena Stary z IIIBW.

W kategorii: bohaterowie związani z działaniami militarnymi, za plakat i biogram przedstawiający postać Merian Caldwell Cooprer, Czarek Dźwil uzyskał I miejsce, natomiast Maria Magdalena Stary zdobyła IV miejsce w kategorii przedstawiciele duchowieństwa za szkic portretu i biogram ks. Stanisława Staszica.

Na gali laureaci wyróżnieni zostali nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi, a ponadto przez dwa dni poprzedzające uroczystość brali udział w różnych atrakcjach. Uczestniczyli m.in. w warsztatach survivalowych, w grze miejskiej połączonej z poznaniem szlaku niepodległościowego oraz w spotkaniu podsumowującym działania młodzieży na kresowych cmentarzach w ramach projektu „Wołyń 2018. ReMisja”.

Uczestnicy HPB za swoje starania odebrali laury i poczuli się zwycięzcami.
Trzydniowy wyjazd do Lublina był szczególnym wyróżnieniem, ale też dużą dawką motywacji nie tylko dla laureatów.
Uświadomił wszystkim, że można sięgać „do gwiazd”, wystarczy tylko chcieć i działać.


Dzień bez papierosa 2018
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 17.11.2018 r.

Dzień 15.11.2018 obchodzony jest jako „Światowy dzień bez papierosa”. W tym dniu w naszej szkole odbył się happening antynikotynowy pt. „ Zamiast papierosa zjedz...”. Akcja ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów.


Otrzęsiny klas pierwszych 2018
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.11.2018 r.

Dnia 14.11.2018 odbyły się w naszej szkole „Otrzęsiny” zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Wzięli w nich udział uczniowie klas pierwszych: aw, a m-z i b m-t/f. Na hali sportowej odbyły się gry i zabawy. Każda z klas wystawiła swoją pięcioosobową reprezentację. W zmaganiach tych wygrała klasa I a-mz. Publiczność nie zawiodła i entuzjastycznie dopingowała swoje drużyny, a emocje podczas niektórych konkurencji sięgały zenitu!!!


Obchody Święta Szkoły i 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 12.11.2018 r.

9 listopada 2018 r. obchodziliśmy uroczystość Święta Szkoły, która jest już wpisana w tradycję Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku.

Święto szkoły to przede wszystkim Dzień Patrona - uroczystość szkolna związana z rocznicą nadania szkole im. Generała Ignacego Prądzyńskiego. W tym roku uroczystość ta była niezwykle wyjątkowa, ponieważ została połączona z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "Rekord dla Niepodległej", której celem było wspólnie zaśpiewanie czterozwrotkowego hymnu narodowego o godzinie 11:11.

W uroczystości uczestniczyli Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: pani Wiesława Ćwiklińska – zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku, pani Katarzyna Parczewska – dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku, pani Elżbieta Paszkowska – dyrektor Podlaskiego Zarządu Okręgowego PCK w Białymstoku, pan Wojciech Szczepkowski – kierownik w Przedsiębiorstwie Budowlanym Jaz-Bud, pani Marzena Choińska – kierownik Centrum szkoleniowego firmy Danwood oraz pani Jolanta Powichrowska – komendant Hufca Pracy wraz z pracownikami.

Część artystyczną, poświęconą Jubileuszowi 100 - lecia niepodległości Polski, przygotowało bardzo liczne grono uczniów pod kierunkiem pani Małgorzaty Jarmocik i pana Mieczysława Jackowskiego. Ponadto uczniowie w krótkiej prezentacji przybliżyli sylwetkę patrona naszej szkoły - Ignacego Prądzyńskiego - wybitnego generała, inżyniera i działacza niepodległościowego.

Podczas uroczystości zostały przyznane nagrody oraz dyplomy zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie "W imię Niepodległej... 100 prac na stulecie niepodległości Polski", organizowanym przez Zespół Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku.

Wyróżnienia za prace plastyczne uzyskali:
Katarzyna Gabińska z klasy I b fryzjer
Weronika Pochodowicz z klasy I b fryzjer
Cezary Dźwil z klasy III aw
Anna Kurowicka z klasy III bw

III miejsce w konkursie zajęli:
Dawid Skonieczny z klasy I b mt w kategorii praca plastyczna
Karolina Klepacka z klasy II aw również w kategorii praca plastyczna
Ewelina Szczepkowska z klasy I b fryzjer w kategorii wiersz

II miejsce zajęli:
Dominika Zeller z klasy II b fryzjer w kategorii praca plastyczna
Maria Magdalena Stary z klasy III bw w kategorii praca plastyczna
Natalia Łazarczyk z klasy I aw w kategorii praca plastyczna
Marlena Barbarewicz z klasy I aw w kategorii praca plastyczna

I miejsce zajęli:
Luiza Litwiejko z klasy II amz w kategorii praca plastyczna
Jadwiga Jaromińska z klasy II aw w kategorii praca plastyczna
Mateusz Łaszczuk z klasy II aw - kategoria prezentacja multimedialna

W ramach obchodów Dnia Patrona uczniowie wszystkich klas brali udział w turnieju wiedzy o generale Ignacym Prądzyńskim. Niezmiernie miło nam poinformować, że:
III miejsce w turnieju zajęła Jadwiga Jaromińska - uczennica klasy II aw
II miejsce zajęła Luiza Litwiejko - uczennica klasy II a mz
I miejsce zajął Krystian Koczewski - uczeń klasy II b dekarz

Dzień Patrona Szkoły to doskonała okazja, aby w sposób szczególnie uroczysty, a zarazem symboliczny przyjąć uczniów klas pierwszych do naszej społeczności. Uczniowie klas I aw, I b m-tf oraz I mz w obecności Dyrekcji, kadry pedagogicznej i starszych kolegów, ślubowali na sztandar szkoły wzorowo wypełniać obowiązki ucznia naszej szkoły, przestrzegać postanowień Statutu, być uprzejmym, życzliwym i koleżeńskim, szanować pracę innych ludzi, rozwijać własne zainteresowania oraz strzec dobrego imienia i honoru szkoły.

Na koniec uroczystości Święta Szkoły zostały wręczone Statuetki "Ignaś" dla nauczyciela oraz ucznia - w sposób szczególny wyróżniających się swoją postawą i zaangażowaniem w życie szkoły. Z wielka przyjemnością informujemy, że Statuetkę Ignasia 2018 uzyskała pani wicedyrektor Ewa Mikulak oraz Natalia Olechno - uczennica klasy III dfm.

Cała uroczystość przebiegła w podniosłym, patriotycznym nastroju. Na długo pozostanie w naszej pamięci.


Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.10.2018 r.

Dnia 16 października 2018r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy III dfm w imieniu wszystkich uczniów złożyli pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia radości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Były kwiaty oraz dyplomy dla nauczycieli, którzy wygrali w ogłoszonym przez SU konkursie „Naj”: najbardziej wymagający, najbardziej lubiany, najbardziej zakręcony, najczęściej uśmiechnięty, największy dowcipniś, najbardziej elegancki. Dopełnieniem serdecznej atmosfery były utwory Krzysztofa Krawczyka i zespołu „Dwa Plus Jeden”.

Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.10.2018 r.

Dnia 16 października 2018r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy III dfm w imieniu wszystkich uczniów złożyli pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia radości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Były kwiaty oraz dyplomy dla nauczycieli, którzy wygrali w ogłoszonym przez SU konkursie „Naj”: najbardziej wymagający, najbardziej lubiany, najbardziej zakręcony, najczęściej uśmiechnięty, największy dowcipniś, najbardziej elegancki. Dopełnieniem serdecznej atmosfery były utwory Krzysztofa Krawczyka i zespołu „Dwa Plus Jeden”.

Nowa klasopracownia językowa
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 11.10.2018 r.

Od września 2018 roku uczniowie naszej szkoły mają do swojej dyspozycji nowe laboratorium językowe. Wyposażenie pracowni zostało sfinansowane przez Miasto Białystok, a remont sali wykonali uczniowie klas budowlanych ZSZ Nr 5. Klasopracownia wygląda estetycznie i profesjonalnie, a nauka języka angielskiego jest teraz atrakcyjniejsza dla uczniów i na pewno sprzyjać będzie efektywniejszemu uczeniu się.

Nowa klasopracownia budowlana
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.09.2018 r.

Od tego roku szkolnego uczniowie klas budowlanych korzystają z nowoczesnej sali przystosowanej do prowadzenia zajęć z rysunku budowlanego i dokumentacji technicznej. Sala posiada stanowiska komputerowe ze specjalistycznym oprogramowaniem oraz stoły kreślarskie. Wszystkie prace remontowe wykonali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli kształcenia praktycznego branży budowlanej.

Zakup wyposażenia sali został współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Podnoszę kwalifikacje – jestem dobrym pracownikiem”.

Nasi uczniowie biorą udział w akcji „Wyprawka dla żaka”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 14.09.2018 r.

Dnia 14.09.2018r. 6 uczniów z klas III bw, III aw i II aw wzięło udział w zorganizowanej przez Zarząd Rejonowy PCK w Białymstoku kweście pieniędzy w sklepach STOKROTKA pod hasłem „Wyprawka dla żaka”. Uczniowie zebrali 141,20zł. Zebrane środki zostały przeznaczone na dofinansowanie obiadów dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Oto nasi wolontariusze:

Medal Diligentiae dla Natalii Olechno
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 3.09.2018 r.

W dniu 3 września Prezydent miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył medal Diligentiae - za pilność uczennicy klasy III w zawodzie fryzjer Natalii Olechno. Jako opiekun medal odebrała P. Ewa Mikulak, nauczyciel języka polskiego.
Wyróżnionym życzymy wielu sukcesów i wielu równie wspaniałych nagród.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 3.09.2018 r.

3 września 2018r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
Pani dyrektor Izabela Popławska serdecznie powitała zgromadzonych uczniów, szczególnie pierwszoklasistów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości: przedstawicieli firm budowlanych współpracujących ze szkołą: Kombinatu Budowlanego, Jaz-Bud-u, Blachotrapezu, Danwoodu oraz pracowników Hufca Pracy.

Następnie Pani dyrektor wymieniła osiągnięcia naszych uczniów z ubiegłego roku szkolnego oraz wyraziła nadzieję na podobne sukcesy w przyszłości. Na koniec stwierdziła, że rok szkolny 2018/2019 uważa za rozpoczęty i życzyła wszystkim owocnej pracy.

Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości 2018 ze statusem Dobrej Praktyki
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 13.06.2018 r.

W dniu 4 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie VIII edycji Miejskiego Konkursu Plastyczno–Fotograficznego „Nasz czysty Białystok” pod hasłem: „Rzeka Biała – piękna i czysta cała”. Podczas uroczystości laureaci konkursu, ich opiekunowie oraz goście obejrzeli prezentację multimedialną na temat rzeki Białej. Prezentacja akcentowała cele konkursowe: wskazywała potrzebę ochrony doliny rzeki Białej oraz wód tej rzeki.

Miło nam ogłosić, że projekt "Szkoła zawodowa szansą za dobry start i pewną przyszłość" został doceniony w ogólnopolskim  konkursie Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości 2018 i uzyskał status Dobrej Praktyki. Dyplom został wręczony na uroczystej gali w dniu 8 czerwca 2018r. w Warszawie, na której uhonorowano szkoły prowadzące najciekawsze rozwiązania podnoszące jakość edukacji zawodowej w Polsce.

Finał VIII edycji konkursu "Nasz czysty Białystok"
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 05.06.2018 r.

W dniu 4 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie VIII edycji Miejskiego Konkursu Plastyczno–Fotograficznego „Nasz czysty Białystok” pod hasłem: „Rzeka Biała – piękna i czysta cała”. Podczas uroczystości laureaci konkursu, ich opiekunowie oraz goście obejrzeli prezentację multimedialną na temat rzeki Białej. Prezentacja akcentowała cele konkursowe: wskazywała potrzebę ochrony doliny rzeki Białej oraz wód tej rzeki.

W konkursie wzięło udział 166 uczestników z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Jury nagrodziło prace następujących uczniów: Jakuba Ambrożej, Hanny Sokołowskiej, Kacpra Jabłońskiego, Stanisława Piotra Szymaniuka, Piotra Krasowskiego, Blanki Rudzkiej, Jakuba Zajączka, Cezarego Dźwila, Natalii Sidorczuk.

Efektem tegorocznego projektu „Nasz Czysty Białystok” była wystawa nagrodzonych prac, jak również zamieszczenie ich na stronie internetowej naszej szkoły; plakaty, które otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu oraz wszyscy zainteresowani, zostaną one umieszczone w autobusach komunikacji miejskiej Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego „KPK”; broszury informacyjne z pracami laureatów konkursu, nagrodzone I-III miejscem oraz wyróżnione w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Za pomoc w organizacji konkursu „Rzeka Biała – piękna i czysta cała” serdecznie dziękujemy wszystkim członkom jury oraz sponsorom: Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Komunalnemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu „KPK” w Białymstoku.

Organizatorzy konkursu serdecznie gratulują wszystkim laureatom i ich opiekunom. Pozostałym uczestnikom i ich nauczycielom dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do uczestnictwa w następnych jego edycjach.

Pobierz raport z Finału!

Warsztaty budowlane dla klas 7-ych SP Nr 47!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 22.05.2018 r.

W okresie od 24.04.2018 r. do 21.05.2018 r. w naszej szkole odbywały się warsztaty budowlane skierowane do uczniów klas siódmych SP nr 47 (5 spotkań).

Młodzież pod okiem Pani B. Włostowskiej i Pani A. Krymskiej oraz uczniów naszej szkoły miała możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technikami oraz metodami wykonywania różnych prac budowlanych i malarskich. Uczniowie bardzo chętnie wykonywali powierzone im zadania.

Dziękujemy za wizytę i zapraszamy serdecznie do podjęcia nauki w naszej szkole.

Nasza Uczennica laureatką III Edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego o Gen. W. Andersie!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.05.2018 r.

Niezmiernie miło nam poinformować, że Natalia Sidorczuk – nasza uczennica z klasy III bw – zajęła II miejsce (kategoria: praca plastyczna) w Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Z miłości do niepodległej Ojczyzny… życie i działalność gen. Władysława Andersa (1892-1970)” organizowanym przez Zespół Szkół Technicznych w Białymstoku.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Finał III Edycji Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego „Kobieta na przestrzeni wieków”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 11.05.2018 r.

Dnia 11 maja 2018 r. w naszej szkole odbył się finał III edycji Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego „Kobieta na przestrzeni wieków”, pod hasłem: "Kobieta przyszłości". Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku - Pana Tadeusza Truskolaskiego oraz współfinansowany jest przez Departament Edukacji Urzędu Miejskiego. W organizację konkursu włączyli się następujący sponsorzy: Firma Matrix, Firma MODO, Firma ANKO.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać upięcie, którego inspiracją są postacie z filmów o przyszłości oraz fantastyki lub postacie całkowicie stworzone przez uczestnika. Młodzi fryzjerzy mieli dużą dowolność w wykonaniu upięcia. Wykazali się fantazją, kreatywnością oraz oryginalnym podejściem do tematu, w mistrzowski sposób pokazali kunszt fryzjerski.

Do konkursu przystąpiło 6 uczennic z następujących szkół:
- Technikum DEHAG EXTRA,
- ZSZ nr 2,
- ZDZ – zasadnicza szkoła zawodowa,
- ZSZ Kolno/Hufiec Pracy,
- Szkoła Syriusz w Wasilkowie,
- ZSZ nr 5.

Podczas, gdy przyszli młodzi fryzjerzy zmagali się z zadaniem konkursowym, w szkole miało miejsce wiele ciekawych przedsięwzięć:
- Koncert zespołu "Bez ograniczeń",
- profesjonalny pokaz makijaży artystycznych wykonanych przez panią Marcjannę Gładkowską i panią Magdalenę Szymaniuk ze Szkoły Vena Art.,
- pokaz pielęgnacji dłoni i twarzy w wykonaniu pani Katarzyny Ejsmont z Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku.

Po zaprezentowaniu przez uczestników wykonanych fryzur, Komisja konkursowa przyznała trzy pierwsze nagrody:
I miejsce – MAGDALENA WALENTYNOWICZ, uczennica Technikum DEHAG EXTRA w Białymstoku,
II miejsce – PATRYCJA RYDZEWSKA, uczennica ZSZ nr 2 w Białymstoku,
III miejsce – MARTA HANCZARUK uczennica ZDZ w Białymstoku.

Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Konkurs budowlany rozstrzygnięty! Nasi uczniowie odnieśli kolejne sukcesy!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.04.2018 r.

Dniu 19 kwietnia  naszej szkole odbył się finał V Edycji Regionalnego Konkursu „Nowoczesne budownictwo wokół nas” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty.  Został on zorganizowany w ramach projektu  „Szkoła zawodowa szansą na dobry start i pewną przyszłość”.  Konkurs współfinansowany był przez Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz firmy: JAZ-BUD,  Kombinat Budowalny, Mark-Bud.

Wzięli  w nim udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych, kształcących się w zawodach budowlanych z województwa podlaskiego i mazowieckiego. Finaliści konkursu  wcześniej przeszli eliminacje szkolne w swoich macierzystych szkołach. Celem konkursu było podnoszenie poziomu wiedzy budowlanej , doskonalenie umiejętności praktycznych w wybranym zawodzie i popularyzacja dobrych praktyk w nauczaniu.  Finaliści rywalizowali w trzech konkurencjach budowlanych. Podczas konkursu uczniowie mogli dzielić się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi zaś nauczyciele metodami i formami nauczania.

Oto najlepsi uczniowie w poszczególnych konkurencjach:

Kategoria: Technologia systemów suchej zabudowy:
 I miejsce - Patryk Trzeszczkowski – uczeń Zespołu Szkół nr 1 w Bielsku Podlaskim
 II miejsce - Łukasz Sokołowski - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku
 III miejsce – Cezary Ziarkiewicz - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce

Kategoria: Technologia robót malarsko-tapeciarskich:
 I miejsce - Sebastian Dancewicz - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku  
 II miejsce - Przemysław Wierzbicki - uczeń Augustowskiego Centrum Edukacyjnego
 III miejsce - Karol Balczun – uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku

Kategoria: Technologia robót posadzkarsko – okładzinowych:
 I miejsce - Krzysztof Smyk - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku
 II miejsce - Damian Sadowski - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku
 III miejsce - Patrycja Bachmura - uczennica Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce  

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za uczestnictwo, życzymy sukcesów. Do zobaczenia za rok.

Nowe warsztaty w naszej szkole otwarte!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.04.2018 r.

19 kwietnia 2018r. to szczególna data w historii szkoły.

Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, w obecności p. dyrektor Izabeli Popławskiej i ucznia - zdobywcy prestiżowej nagrody szkolnej- Ignaś 2017, dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi i tym samym inaugurował działalność warsztatów szkolnych. Po nowo otwartych warsztatach gości oprowadzili uczniowie, którzy opowiedzieli o specyfice wykonywanych przez nich zawodów, jak również o pasji do przyszłych zawodów. W uroczystości wzięli udział szefowie firm patronackich, dyrektorzy firm budowlanych, w których uczniowie odbywają zajęcia praktyczne, dyrektorzy szkół zawodowych.

W rozwoju każdej szkoły zawodowej ważna jest współpraca z firmami i zakładami pracy, które kształcą swoich przyszłych pracowników, dlatego też współpracujemy z ponad 50. firmami. Uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe w białostockich firmach budowlanych pod okiem wykwalifikowanych specjalistów z Mark-budu, JAZ-BUD-u, Kombinatu Budowlanego, Stowarzyszenia dekarzy i u rzemieślników. Dobre i fachowe kształcenie zawodowe ma przyszłość, a dotychczasowe doświadczenie, sprawia, iż szkoła podejmuje wspólne działania na rzecz rozwoju uczniów. Przykładem takich działań jest stworzenie 6. klas pod patronatem znaczących firm: Blachotrapez, Fakro, Prefbet Śniadowo, Związek Polskie Okna i Drzwi . Rola firm patronackich jest bardzo duża, ponieważ wspierają kształcenie młodzieży poprzez doposażanie warsztatów, zapewnienie uczniom odzieży roboczej na zajęcia praktyczne, organizowanie szkoleń, podczas których młodzież zapoznaje się z najnowszymi technologiami i otrzymuje certyfikaty. Firmy organizują wycieczki dydaktyczne, podczas których uczniowie zdobywają przydatną wiedzę na temat działalności zakładów pracy, a także możliwości swojej przyszłej kariery zawodowej. Fundują również stypendia motywacyjne dla najlepszych uczniów w zawodzie, nagrody rzeczowe, staże zawodowe.

Wszystkie wymienione działania są potwierdzeniem, że firmy mają duży wpływ na kształcenie młodzieży, a jednocześnie szkoła może poznać oczekiwania pracodawców i się do nich dostosować. Również dzięki fachowemu i merytorycznemu wsparciu ze strony nauczycieli przedmiotów zawodowych, uczniowie odnoszą sukcesy: mistrz Polski dekarzy ,I miejsca w zawodzie murarz, posadzkarz, sucha zabudowa, malarz. Ponadto wykorzystują swoje praktyczne umiejętności, remontując szkolne pomieszczenia. W ciągu 5 lat wyremontowali 25 pomieszczeń.

Dzięki nowym warsztatom w znacznym stopniu polepszą się warunki nauki uczniów w zawodach: monter robót wykończeniowych w budownictwie , murarz-tynkarz, dekarz. Będzie tu miejsce nie tylko na rozwijanie umiejętności praktycznych, ale także na szkolenia prowadzone przez firmy, poznawanie nowych produktów i technologii oraz rywalizowanie i dzielenie się dobrymi praktykami. W nowych warsztatach znajdzie się również miejsce do nauczania nowego zawodu - monter stolarki budowlanej oraz monter sieci i instalacji sanitarnych, które to zawody znalazły się w ofercie szkoły i będą nauczane od września 2018r.

Zaraz po uroczystościach otwarcia w nowych pomieszczeniach odbyła się V edycja regionalnego konkursu „Nowoczesne budownictwo wokół nas” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty.

Został on zorganizowany w ramach projektu „Szkoła zawodowa szansą na dobry start i pewną przyszłość”.

Szkolenie firmy Klimas Wkręt-met!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 18.04.2018 r.

Dnia 16 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez Pana Henryka Ziobro z Firmy Klimas Wkręt-met z zakresu technik zamocowań wkrętów i łączników do stolarki otworowej.

Szkolenie odbyło się w ramach kampanii Dobry Montaż. Uczniowie z dużym zainteresowaniem brali udział w prezentacji pogłębiając swoją wiedzę zawodową. Aktywni uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe.

>Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku dziękują Firmie Klimas Wkręt-met za przeprowadzone szkolenie.

Firma Roto w naszej szkole!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 12.04.2018 r.

Dnia 5 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez Pana Piotra Siemiątkowskiego z Firmy Roto z zakresu okuć do okien i drzwi w ramach kampanii Dobry Montaż..

Uczniowie z dużym zainteresowaniem brali udział w pokazie praktycznym pogłębiając swoją wiedzę zawodową. Aktywni i wyróżniający się uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe.

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku dziękują firmie Roto za przeprowadzone szkolenie.

V Mistrzostwa w Tenisie Stołowym
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 11.04.2018 r.

W dniu 10 kwietnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Międzyszkolnych Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych Województwa Podlaskiego w Tenisie Stołowym. W zawodach startowało 32 uczestników.

Celem zawodów była popularyzacja tenisa stołowego wśród młodzieży.

Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
IV miejsce – Radosław Grzywa
V miejsce – Piotr Prus

Dyplom za udział w zawodach otrzymali:
Mateusz Borowy
Sylwester Trzeszczkowski

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Finał Centralny V Edycji Regionalnego Turnieju Budowlanego „Nowoczesne budownictw wokół nas”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 10.04.2018 r.

19 kwietnia 2018r. odbędzie się finał centralny V Edycja Regionalnego Turnieju Budowlanego „Nowoczesne budownictw wokół nas”.

Uczniowie będą rywalizować w trzech konkurencjach:
- technologia systemów suchej zabudowy,
- technologia robót malarskich,
- technologia robót posadzkarsko-okładzinowych.

Podsumowanie turnieju i wręczenie nagród odbędzie się o godzinie 15.30.

19 kwietnia 2018r. o godzinie 10.00 odbędzie się także w naszej szkole uroczyste otwarcie warsztatów szkolnych przez Pana Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.