Zespół Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku

im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego

Aktualności - Wiadomości

Zobacz, co zaplanowaliśmy w roku szkolnym
Wiadomości
Opublikował: Administrator w dniu: 28.12.2017r.
Żyj chwilą! Chyba, że chwila jest nieprzyjemna, w takim przypadku zjedz ciasteczko.
- Ciasteczkowy Potwór
Zakończenie stażu zawodowego Hufca Pracy w Białymstoku
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 30.10.2020r.

23.10.2020r. uczestnicy Hufca Pracy w Białymstoku, uczniowie ZSZ nr 5 w Białymstoku oficjalnie zakończyli udział w projekcie „Zagraniczne staże zawodowe -młodzi kucharze, murarze i mechanicy gotowi na standardy europejskie ” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
W ramach projektu ośmioosobowa grupa kucharzy i cukierników z klas wielozawodowych po wcześniejszym przygotowaniu, odbyła dwu tygodniowy staż zawodowy w Zakładzie Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina – Branderburgii we Frankfurcie nad Odrą. Na warsztatach szkoleniowych pod opieką niemieckiego instruktora zawodu, młodzież zdobywała wiedzę, nowe umiejętności i rozwijała swój kunszt kulinarny. Poza pracą był też czas na relaks i rekreację. Młodzi adepci poznali Frankfurt, zwiedzali Berlin, odwiedzili miasto graniczne Słubice, spędzali również czas wolny na kręgielni lub grając w bilard. Udział w stażu dla wszystkich był bardzo ważnym doświadczeniem nie tylko zawodowym ale też w zakresie interakcji społecznych.
Podsumowaniem projektu był pokaz zdobytych umiejętności kucharskich czyli wspólne gotowanie i degustacja, a następnie prezentacja multimedialna z przebiegu stażu i wręczenie certyfikatów potwierdzających kwalifikacje.
Uczestnicy projektu swoją postawą, zaangażowaniem pokazali że ze stażu wynieśli wszystko co najlepsze – wiedzę, kreatywność zawodową i umiejętności społeczne. Udowodnili też, że warto było w nich zainwestować, że chcą i będą dalej rozwijać swoje pasje i zainteresowania.
Jolanta Powichrowska, Komendant HP

Szkolenie firmy Blue Dolphin
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 20.10.2020r.

W dniu 16.10.2020 w Zespole Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku odwiedził nas Pan Marcin Matałowski, który przeprowadził bardzo profesjonale szkolenie prezentując materiały i sprzęt firmy "Blue Dolphin". W czasie szkolenia Pan Marcin podzielił się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem, ale nie zabrakło też miejsca na konkursy oraz przejścia od teorii do praktyki.
Uczniowie wykazywali się dużą aktywnością i skupieniem w trakcie trwania szkolenia, mieli też możliwość samodzielnie pod bacznym okiem Pana Marcina sprawdzić i przetestować prezentowane przez niego produkty.
Szkolenie zostało pozytywnie odebrane przez uczniów oraz obecnych instruktorów praktycznej nauki zawodu z tego powodu też wraz z Dyrekcją Szkoły mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy częściej mieli przyjemność gościć tak profesjonalnych szkoleniowców jak Pan Marcin.

Święto szkoły - Świętujemy Dzień Patrona!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.10.2020r.

16 października 2020 r. obchodziliśmy Święto Szkoły, które wpisało się już w tradycję Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku, a jego nieodłączną częścią jest Dzień Patrona, który upamiętnia rocznicę nadania szkole imienia Generała Ignacego Prądzyńskiego. W tym roku obie uroczystości zostały połączone z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. W tym dniu odbyło się również uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Niestety ze względu na panującą pandemię, zabrakło wspólnego spotkania całej społeczności szkolnej. Uroczystość przebiegała w reżimie sanitarnym z udziałem klas pierwszych oraz reprezentantów klas starszych.
Po ślubowaniu głos zabrali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Z okazji dnia Edukacji Narodowej wiele ciepłych i życzliwych słów popłynęło do naszych nauczycieli, wychowawców, pracowników szkoły. Uczniowie złożyli życzenia pełne szacunku i uznania za trud wkładany w ich edukację i wychowanie.
Jak co roku Samorząd Uczniowski przedstawił wyniki plebiscytu, jaki przeprowadził w związku z Dniem Nauczyciela. Uczniowie głosowali na nauczycieli w trzech kategoriach: nauczyciel najbardziej wymagający, najbardziej lubiany, najbardziej uśmiechnięty. W kategorii nauczyciel najbardziej wymagający najwięcej głosów zdobyła pani Małgorzata Olszewska. Zwycięzcą w kategorii nauczyciel najbardziej lubiany został pan Andrzej Zięciak. Najbardziej uśmiechniętym nauczycielem wg naszych uczniów jest pani Dorota Sawicka.
W ramach obchodów Dnia Patrona uczniowie wzięli udział w turnieju wiedzy o Ignacym Prądzyńskim oraz konkursie na prezentację multimedialną pt. "Generał Ignacy Prądzyński - patron Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku". Niezmiernie miło nam poinformować, że:
III miejsce w turnieju zajęła uczennica klasy I f - Małgorzata Szczurak oraz Mateusz Gajda - uczeń klasy III mz.; II miejsce zajęła - uczennica klasy I f - Julia Trocka. Zwycięzcą konkursu został - Bartosz Sochoń, uczeń klasy III aw. W konkursie na prezentację multimedialną III miejsce zajął Damian Jankowski z II a mz, II miejsce- Wiktoria Reszotko z IIwg, I miejsce - Bartosz Sochoń uczeń klasy III aw.
Podczas uroczystości Święta Szkoły zostały wręczone Statuetki "Super Ignaś" dla nauczyciela oraz ucznia - w sposób szczególny wyróżniających się swoją postawą i zaangażowaniem w życie szkoły. Z wielką przyjemnością informujemy, że Statuetkę „Super Ignasia 2020” uzyskał pan Andrzej Zięciak oraz Jan Dąbrowski – uczeń klasy III mt, ubiegłoroczny finalista ogólnopolskiego Konkursu budowlanego „Złota Kielnia”.

Akcja - ''RATUJ PSISKO I WSPOMÓŻ SCHRONISKO''
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 24.09.2020r.

Zapraszamy wszystkich miłośników czworonogów, i nie tylko, do udziału w akcji
''RATUJ PSISKO I WSPOMÓŻ SCHRONISKO''
zbiórka odbywa się od 20 września do 30 listopada 2020r.
Prosimy o wsparcie nas w zbiórce kocy, ręczników i karmy dla czworonogów.
Fanty są zbierane na rzecz Białostockiego schroniska dla zwierzątna ul. Dolistowskiej 2. Prosimy o przynoszenie darów do biblioteki szkolnej lub sali nr 8.
Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc słabszym czworonogom.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Aktywny wypoczynek z OHP -2020” pt. „Tu się wszystko zaczęło"
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 27.08.2020r.

Grupa uczestników Hufca Pracy z Białegostoku uczących się w ZSZ nr 5 w Białymstoku wspólnie z kolegami i koleżankami z Hufca Pracy z Zambrowa oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie w dniach od 01.08-07.08.2020r wyjechała w małopolskie na wakacje. Wyjazd zorganizowany był w ramach programu ”Aktywny wypoczynek z OHP -2020” pt. „Tu się wszystko zaczęło”.
Inspiracją wycieczki były przypadające rocznice dwóch wydarzeń, które wywarły istotny wpływ na naszą historię, świadomość narodową i nasz patriotyzm. Było to: 100–lecie urodzin Papieża, Polaka Jana Pawła II oraz 75 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz Birkenau
Program uwzględniał poznanie życiorysu Papieża Polaka patrona OHP – Św. Jana Pawła II. Przybliżanie miejsc, gdzie Karol Wojtyła urodził się, mieszkał, spędził dzieciństwo, młodość, gdzie odbył duszpasterską drogę od wikariusza do kardynała. Ponadto obejmował odwiedzenie miejsca martyrologii narodu polskiego oraz poznanie szlaków górskich, parków krajobrazowych, mnogości bogactwa przyrody jak też tradycji i zwyczajów góralskich, które papieżowi były bliskie sercu.
W pierwszym dniu wyprawy uczestnicy wraz z przewodnikiem zwiedzali Dolinę Kościeliską znajdującą się w Tatrach Zachodnich, uważaną za jedną z najpiękniejszych tatrzańskich dolin. Po drodze dotarli do Wąwozu Kraków, Smoczej Jamy i do Hali Ornak. Bardziej wytrwali udali się do Niżnej Smreczyńskiej Polany, z której widoczny jest Ciemniak oraz Smreczyński Staw.
Kolejnym miejscem naszej górskiej wyprawy, była Rusinowa Polana i Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej - królowej Tatr, orędowniczki górali i turystów na Wiktorówkach, gdzie wiele razy Karol Wojtyła zjawiał się na modlitwę i kontemplację.
Następnym szlakiem górskim mającym ok. 10 km długości była Dolina Chochołowska. Tam na jednej ze skał znajduje się medalion upamiętniający wizytę Jana Pawła II w dolinie w 1983 r. W takcie wędrówki młodzież odwiedziła też w bacówkę, gdzie poznali się z bacą i z tradycyjnym sposobem wyrabiania oryginalnych oscypków.
Najważniejszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach – muzeum, dokumentującego życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami, gdzie wszystko się zaczęło. Mocnym świadectwem i przeżyciem dla wszystkich było odwiedzenie miejsca męczeństwa i zagłady ludzkości – nazistowskiego obozu śmierci Auschwitz Birkenau. Był to czas powagi, hołdu i refleksji nad brzemiennym w skutki brakiem tolerancji, empatii i obsesją dominacji.
Pomiędzy wyprawami na górskie szlaki młodzież zwiedziła Zakopane w tym m.in. Gubałówkę, Krupówki, Wielką Krokiew, Nawiedzony Dom Strachu.
Ciekawym miejscem odwiedzin była jedyna w swoim rodzaju Galeria Figur Stalowych. Są tam rzeźby inspirowane postaciami z bajek, filmów science fiction, polityków, gwiazdy świata muzyki oraz modele najdroższych hitów motoryzacji, wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu złomu stalowego.
Wyjątkowo interesującym wydarzeniem był wieczór pogawędek góralskich, który poprowadziła rdzenna Góralka. Pani Małgorzata przybliżyła młodzieży historię, kulturę i folklor górali podhalańskich. Szczególną uwagę zwróciła na zwyczaje i obrzędy związane z ceremonią ślubu i weselem organizując scenki tematyczne, w których grali sami uczestnicy przebierani w tradycyjne stroje. Nie zabrakło też wspólnych przyśpiewek góralskich.
Ostatni dzień wycieczki zakończył się zwiedzaniem Krakowa. Odwiedziliśmy min; Pomnik Smoka Wawelskiego, Pomnik Jana Pawła II, okolice Katedry Wawelskiej, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Stary Rynek, Bazylikę i Klasztor Franciszkanów, "Okno papieskie" przy ul. Franciszkańskiej 3 nad bramą wjazdową do pałacu biskupiego w Krakowie - miejsce, które wielu ludziom kojarzy się z postacią Papieża Jana Pawła II.
Wyjazd pozwolił uczestnikom bliżej poznać historię życia i pasje wyjątkowego człowieka, naszego rodaka który został Papieżem. Ponadto była to wyjątkowa lekcja historii, patriotyzmu, moralności, tolerancji jak też wrażliwości na naturalne bogactwo i piękno naszej Ojczyzny. Górskie wędrówki i wspólne spędzanie czasu umocniły również uczestników w przekonaniu o atrakcyjności aktywnego stylu życia w ogóle.
Jolanta Powichrowska, Komendant HP/B

Zakończenie Roku szkolnego 2019/2020
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 26.06.2020r.

26 czerwca 2020 r. pożegnaliśmy rok szkolny 2019/2020. Ze względu na wciąż obowiązujący stan epidemii i związane z tym ograniczenia nie odbyła się tradycyjna uroczysta akademia. Wychowawcy klas spotkali się ze swoimi uczniami w małych grupach. Uczniowie otrzymali świadectwa, dyplomy, liczne nagrody i wyróżnienia oraz zostali nagrodzeni przez firmy patronackie.
Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, organizator kampanii „Zawód Przyszłości Dekarz”, przekazało listy gratulacyjne i czeki w wysokości 500 zł dla dwóch stypendystów z klasy III dekarz. Ponadto wszyscy uczniowie z tej klasy otrzymali nagrody rzeczowe w formie pakietów dla Absolwenta Dekarstwa.
Firma patronacka Blachotrapez przekazała sześciu najlepszym uczniom w zawodzie z klasy I i III dekarz stypendia motywacyjne w kwocie 500 złotych oraz dyplomy i nagrody rzeczowe.
Firma Prefbet ufundowała 3 stypendia motywacyjne w formie nagród o wartości 500 zł dla najlepszych uczniów kształcących się w zawodzie murarz-tynkarz. Znaleźli się wśród nich tegoroczni finaliści Konkursu Budowlanego "Złota Kielnia".
Firma Danwood wszystkim swoim podopiecznym z III a mz przyznała nagrody rzeczowe. Ponadto 13 uczniów z tej klasy otrzymywało w II semestrze od tej firmy comiesięczne stypendium motywacyjne w wysokości 150 zł.
Wszystkim firmom bardzo dziękujemy za współpracę i docenienie naszych uczniów.
Uczniowie z najwyższą średnią oraz z dużymi osiągnięciami sportowymi odebrali stypendia od Pana Tadeusza Truskolaskiego - Prezydenta Miasta Białegostoku.
Wszystkim uczniom życzymy udanych, ciepłych i bezpiecznych wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu!

Firma Danwood żegna swoich podopiecznych-absolwentów Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 5
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 23.06.2020r.

Dnia 23.06.2020 firma Danwood miała okazję spotkać się z uczniami – klasą patronacką III monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, by oficjalnie zakończyć współpracę w ramach dwuletniej praktyki zawodowej w Centrum Szkoleniowym Danwood S.A.
Kierownik Centrum Szkoleniowego firmy Pani Marzena Choińska wraz z Instruktorem praktycznej nauki zawodu Panem Tomaszem Sacharzewskim wręczyli wszystkim uczniom dyplomy i gadżety firmowe. Dodatkowo wyróżnili uczniów, którzy podczas zajęć wykazali się wyższym poziomem umiejętności – uczniowie otrzymali indywidualne oferty pracy. Wśród całej klasy wytypowali również „trzech wspaniałych”: Falkowski Damian, Iwanowicz Rafał, Grabowski Hubert. Uczniowie dostali elektronarzędzia – szlifierki kątowe BOSCH. Firma Danwood S.A. przedstawiła przyszłym absolwentom własny, indywidualny program szkoleń i oferty pracy dla zawodów: glazurnik i malarz-szpachlarz.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym 2020/2021 współpraca pomiędzy szkołą, a firmą Danwood S.A. będzie równie owocna, jak prze ostatnie dwa lata.

Spotkanie uczniów z przedstawicielami firmy Danwood.
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 2.04.2020r.

Dnia 6 marca 2020 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami firmy Danwood. Uczestnicy zostali zapoznani z aktualnie stosowanymi technologiami oraz rozwiązaniami materiałowo – konstrukcyjnymi prefabrykowanych domów szkieletowych.
Dyrekcja wraz z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego składa serdeczne podziękowanie firmie Danwood.

Wycieczka dydaktyczna do PPB „PREFBET”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 17.03.2020r.

W dniu 10 marca 2020 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Przedsiębiorstwa Produkcji Betonów „Prefbet” w Śniadowie.
Wycieczka rozpoczęła się od krótkiej prezentacji obejmującej historię powstania zakładu oraz charakterystykę produkowanych przez przedsiębiorstwo wyrobów budowlanych. Podczas zwiedzania zakładu uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się z bliska poszczególnym etapom produkcji wyrobów betonowych oraz silikatowych (od momentu dozowania składników aż po paletyzację gotowych wyrobów), a także uczestniczenia w badaniu wytrzymałości na ściskanie bloczków silikatowych w zakładowym laboratorium.
Dyrekcja wraz z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego składa serdeczne podziękowanie PPB ”Prefbet” za zorganizowanie wycieczki.

Szkolny konkurs plastyczny pt."ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - BOHATEROWIE NIEZŁOMNI"
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 9.03.2020r.

W związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" biblioteka szkolna zorganizowała konkurs na PLAKAT poświęcony bohaterom niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Wyniki konkursu:
I miejsce: Klaudia Raszkiewicz II aw
II miejsce: Wiktoria Reszotko I wg
III miejsce: Natalia Wiktoria Łazarczyk II aw
Wyróżnienia:
Karolina Klepacka III aw
Kamil Kiersnowski III aw
Milena Okuła II aw
Paulina Olszewska III aw
Angelika Kosińska I wp
Dziękujemy wszystkim Uczniom, którzy wzięli udział w konkursie! Gratulujemy Zwycięzcom konkursu!

Pierwsze zajęcia w ramach projektu edukacyjnego „Kalendarz z mundurem”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 9.03.2020r.

Nasz szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej "Kalendarz z mundurem", w ramach którego są organizowane zajęcia poświęcone wybranym tematom z historii Polski. Dotyczą one świąt wojskowych oraz ważnych rocznic wydarzeń historycznych z dziejów oręża polskiego. W związku z tym 6 marca 2020 r. miało miejsce spotkanie z żołnierzami 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, którzy poprowadzili prelekcję nt. Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca) dla uczniów klas: III aw i III mz. Dodatkowo przekazali informacje na temat służby w swojej jednostce wojskowej.

101 rocznica odzyskania Niepodległości przez miasto Białystok
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 20.02.2020r.

Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918r. Tego dnia zakończyła się I wojna światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej Ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku.
W dniu 19 lutego 2020 roku Poczet Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białymstoku wziął udział w uroczystości z okazji 101 rocznicy odzyskania Niepodległości przez miasto Białystok.W uroczystości wzięli udział mieszkańcy, służby mundurowe oraz przedstawiciele władz Białegostoku.
Dokładnie 19 lutego 1919 roku do Białegostoku wkroczyły polskie wojska. Przyniosły one mieszkańcom długo wyczekiwaną wolność. Po latach zaborów Białystok znalazł się w granicach odrodzonej Polski. Oficjalne przekazanie władzy nastąpiło w Białymstoku 22 lutego 1919 roku. Zaczęło się mszą polową przed farą. W roli celebranta i kaznodziei wystąpił ks. dziekan L. Chalecki.Po nabożeństwie pierwszy prezydent Białegostoku Józef Puchalski podał chleb i sól płk. S. Dziewulskiemu.

Konferencja-Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 18.02.2020r.

Dnia 17 lutego w poniedziałek młodzież naszej szkoły uczestniczyła w konferencji pt. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci organizowanym przez Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

Szkolenie - szpachlowanie natryskowe
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 12.02.2020r.

W dniu 3.01.2020r. naszą szkołę odwiedzili ambasadorzy GPW. Wizyta miała na celu poszerzyć wiedzę i zdobyć nowe doświadczenia w wykonywaniu szpachlowania natryskowego i szpachlowania metodą wałka przez uczniów naszej szkoły.
Podczas wizyty uczniowie klasy I m-z p, II m-z a, III m-t pod bacznym okiem naszych gości własnoręcznie wykonywali warstwy gładzi szpachlowej. Szkolenie zostało bardzo pozytywnie odebrane przez uczniów, którzy wykazywali się dużą aktywnością i skupieniem w trakcie jego trwania.
Uczniowie, jak i Dyrekcja naszej placówki oraz nauczyciele, mają nadzieję, że w przyszłości coraz częściej będziemy mieli przyjemność gościć w naszych progach ambasadorów GPW.
Serdecznie dziękujemy za możliwość zorganizowania szkolenia naszej młodzieży z fachowcami w zakresie wykonywania gotowej masy szpachlowej oraz wysokiej jakości materiały szkoleniowe do ćwiczeń umiejętności praktycznych naszych uczniów.

Mamy Laureata wśród Finalistów Turnieju Budowlanego "Złota Kielnia" 2020
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 7.02.2020r.

W dniach 4 - 7.02.2020r., podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury "BUDMA 2020" w Poznaniu, odbył się Finał Centralny 49. Edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”. W kategorii "roboty tynkarskie" nasi uczniowie odnieśli wielki sukces: Łukasz Demurat zajął 2 miejsce, zaś Jan Sebastian Dąbrowski zdobył 5. miejsce. Finaliści turnieju otrzymali nagrody rzeczowe i są zwolnieni z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w części teoretycznej. Serdecznie im gratulujemy! Miłą niespodzianką przygotowaną przez organizatorów konkursu była wycieczka do Bramy Poznania, interaktywnego muzeum, które przedstawia historię o początkach państwa polskiego w sposób nowoczesny, z wykorzystaniem multimediów i światła.
Warto wspomnieć, że podczas tegorocznych Targów Poznańskich nasi uczniowie: Dawid Ciwoniuk oraz Jakub Kuźma, pod opieką pana Jana Grycuka, reprezentowali stoisko Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy - oddział w Białymstoku.

Szkolny konkurs fryzjerski
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 17.01.2020r.

16.I.2020r. w naszej szkole odbył się wewnętrzny konkurs fryzjerski. Młode fryzjerki miały 2 godz. na uczesanie fryzury konkursowej o tematyce: „Karnawałowy zawrót głowy”. Jury oceniało dokładność, estetykę, oryginalność i pomysłowość wykonanej fryzury, a także stopień trudności.
I miejsce zajęła: Natalia Klimaszewska z klasy II f
II miejsce zajęła: Urszula Suszczyńska z klasy III f
III miejsce zajęły: Aleksandra Zajączkowska i Gabriela Sliżewska z klasy I f
Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Nasi uczniowie tradycyjnie w finale centralnym „Złotej Kielni”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.01.2020r.

Najzdolniejsi uczniowie naszej szkoły z branży budowlanej brali udział w sobotę 11 stycznia w eliminacjach okręgowych ogólnopolskiego Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia w Mińsku Mazowieckim:
- Rafał Iwanowicz – kl. 3 mz
- Bartłomiej Kowalski - kl. 3 mz
- Luiza Litwiejko – kl. 3 mz
- Patryk Pyżyk – kl. 3 mz
- Jan Terebun – kl. 3 mz
- Daniel Charabin – kl. 3 d/f/m
- Jakub Kuźma – kl. 3 d/f/m
- Łukasz Demurat – kl. 3 d/f/m
- Jan Dąbrowski – kl. 2 mt/f
Z przyjemnością informujemy, że murarze: Łukasz Demurat (1. miejsce w okręgach) i Jan Dąbrowski (3. miejsce w okręgach) zakwalifikowali się do Finału Centralnego, który odbędzie się w dniach 4 - 7 lutego w Poznaniu w ramach Targów Budownictwa BUDMA 2020. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a finalistom życzymy powodzenia w zmaganiach centralnych.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 14.01.2020r.

Nasza szkoła miała swój udział w działaniach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ubiegły czwartek i piątek (9,10.01.2020r) w pracowni fryzjerskiej świadczyliśmy usługi, które miały charakter charytatywny. Niemym świadkiem tej akcji była puszka, którą zapełniali życzliwi, wrażliwi i zadowoleni klienci.

Wspieramy Fundację Rak’n’Roll
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 14.01.2020r.

Kolejna Klientka naszej szkoły zdecydowała się oddać włosy na Fundację Rak’n’Roll, zostały one podcięte ściśle według instrukcji ścinania włosów i wysłane na adres fundacji. Zachęcamy wszystkie chętne osoby do oddawania włosów w tak szczytnym celu.

Szkolenie firmy BalexMetal
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 8.01.2020r.

W dniu 17.12.2017 uczniowie z naszej szkoły brali udział w szkoleniu zorganizowanym przez firmę BalexMetal. Szkolenie polegało na nabyciu praktycznych umiejętności z wykonywania ocieplenia dachów płytami PIR. Ważnym elementem było współuczestnictwo z dekarzami, którzy na co dzień wykonują swój zawód, a nasi uczniowie nie odstępowali im w angażowaniu się w szkolenie.

Jasełka 2019
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.12.2019r.

Młodzież kl. I wg, I wp i Id/mis/fg wraz z katechetką przygotowała krótkie wprowadzenie w nastrój Świąt Bożego Narodzenia poprzez prezentację wierszy o tematyce bożonarodzeniowej i wspólne kolędowanie.

Nasze fryzjerki uczą podopiecznych ośrodka
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.12.2019r.

Dnia 16.12.19r. naszą pracownię fryzjerską odwiedzili podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego w Białymstoku. Mieli możliwość obejrzenia pracowni fryzjerskiej, poznania obowiązków fryzjerskich i popróbowania swoich sił w upinaniu włosów na główkach treningowych. Nasze uczennice wykonały strzyżenie i modelowanie dla osób chętnych, robiły fryzury, doplatały kolorowe warkoczyki. Podopieczni ośrodka byli bardzo zadowoleni z zajęć warsztatowych i są zainteresowani kolejnym spotkaniem.

„JEDEN Z DZIESIĘCIU” – Sukces naszego ucznia w OLIMPIADZIE BUDOWLANEJ DANWOOD
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.12.2019r.

W dniu 12.12.2019 roku uczniowie klasy III a m-z (Rafał Iwanowicz, Jan Terebun oraz Bartłomiej Kowalski) wraz z opiekunem Panem Andrzejem Szupicą, odwiedzili siedzibę Firmy DANWOOD w Białymstoku gdzie uczestniczyli w regionalnej olimpiadzie budowlanej „Jeden z dziesięciu”.
Tematyka w/w konkursu wymagała od uczestników opanowania na wysokim poziomie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych z zakresu wykonywania prac glazurniczych wg technologii firmy Danwood. Etap praktycznego wykonania określonej pracy glazurniczej, poprzedzony był testem teoretycznym kwalifikującym uczestników do dalszego etapu olimpiady. Do zmagań konkursowych przystąpiło łącznie 15 uczniów z pięciu szkół zawodowych z województwa podlaskiego.
Niezwykle miło nam poinformować, że w gronie zwycięzców znalazł się nasz uczeń Rafał Iwanowicz który to zajął drugie miejsce wśród dziesięciu uczestników etapu praktycznego.
Jedną z nagród za zajęcie pierwszych trzech miejsc w/w konkursie było otrzymanie „Indeksu DANWOOD” gwarantującego możliwość zatrudnienia w firmie z pominięciem etapu weryfikacji posiadanych umiejętności zawodowych.
Wydarzenie to zostało bardzo pozytywnie odebrane przez uczniów, którzy wykazywali się dużą aktywnością i skupieniem w trakcie jego trwania.
Dyrekcja wraz z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego składa serdeczne podziękowanie firmie Danwood za zaproszenie. Mamy również nadzieję, że w przyszłości coraz częściej będziemy mieli możliwość uczestniczyć w tego typu wydarzeniach.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Nasi fryzjerzy w DPS
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 12.12.2019r.

Przedświąteczny czas to dobry moment na otwarcie się na drugiego człowieka. Dnia 11 grudnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odwiedzili Dom Pomocy Społecznej przy ul. Świerkowej i wykorzystali swoje umiejętności fryzjerskie w szczytnym celu.

Doskonalenie zawodowe uczniów w zawodzie dekarz przez firmę patronacką Blachotrapez
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 12.12.2019r.

Dnia 4.12.2019r. uczniowie w zawodzie dekarz uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez przedstawicieli firmy patronackiej Blachotrapez z zakresu nowości produktowych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Szkolenie zostało bardzo pozytywnie odebrane przez uczniów, którzy wykazali się dużym zainteresowaniem i aktywnością. Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku składają serdeczne podziękowanie firmie patronackiej Blachotrapez za przeprowadzone szkolenie.

Szkolenie firmy Saloner
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 6.12.2019r.

W dniu 5 grudnia 2019r. odbyło się szkolenie dla młodzieży zorganizowane przez firmę Saloner dotycząca systemów internetowych do zarządzania salonem fryzjerskim .Paniom Justynie Jankowskiej i Ewie Śmigielskiej dziękujemy za przekazanie przydatnej wiedzy przy prowadzaniu salonu terminarza, zarządzania nim i marketingu.

Wystawa w kościele z okazji 60-lecia szkoły
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 2.12.2019r.

1 grudnia 2019r. w koście parafialnym pw. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku miało miejsce poświęcenie i otwarcie wystawy poświęconej jubileuszowi 60- lecia Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku. Ekspozycję poświęcił proboszcz ks. Wojciech Łazewski. Pani dyrektor Izabela Popławska przypomniała historię oraz sukcesy uczniów i nauczycieli szkoły. Następnie głos zabrał były dyrektor S. Bartoszewicz. Przypomniał on fakty z lat, w których sprawował kierownictwo w szkole. W uroczystości oprócz pracowników szkoły wzięli udział również parafianie, którzy mieli okazję obejrzeć uwiecznioną na fotografiach historię naszej szkoły.
Zapraszamy do obejrzenia.

Otrzęsiny 2019
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 29.11.2019r.

Dnia 27.11.2019 odbyły się w naszej szkole „Otrzęsiny” zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Wzięli w nich udział uczniowie klas pierwszych: wp, m-z p, m-t/f p,wg, m-z g i d/mis/f g . Na hali sportowej odbyły się gry i zabawy. Każda z klas wystawiła swoją pięcioosobową reprezentację. W zmaganiach tych wygrała klasa I mz g. Publiczność nie zawiodła i entuzjastycznie dopingowała swoje drużyny, a emocje podczas niektórych konkurencji sięgały zenitu!!

Szkolenie instruktorów w Akademii Berendowicz & Kublin Katowice
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 27.11.2019r.

W dniach 26-27 listopada 2019r. instruktorzy fryzjerstwa szkolili się z zakresu upięć i koloryzacji ze strzyżeniem. Dziękujemy Akademii z Katowic za dużą ilość przekazanej wiedzy

Szkolenie z przedłużania i zagęszczania włosów
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 22.11.2019r.

Dzień bez papierosa
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 22.11.2019r.

Dzień 21.11.2019 obchodzony jest jako „Światowy dzień bez papierosa”. W tym dniu w naszej szkole odbył się happening antynikotynowy pt. „ Zamiast papierosa zjedz...”. Akcja ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów.

Konkurs szkolny Ojcowie Niepodległości Polski 1918
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 20.11.2019r.

W związku ze 101. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole został zorganizowany konkurs na pracę plastyczną/prezentację multimedialną poświęconą Ojcom Niepodległości - Polakom, którzy przyczynili się do odrodzenia II Rzeczypospolitej. Miło nam poinformować, że zwycięzcami konkursu zostali uczniowie: Adrian Edelwajn z klasy II mz (praca plastyczna), Damian Jankowski z klasy I mz g (prezentacja multimedialna) oraz Patryk Danewicz z klasy II mz (praca plastyczna). Gratulujemy wyróżnionym i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

Dzień Wszystkich Świętych - wyjście na cmentarz
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.10.2019r.

Po uroczystości Wszystkich Świętych młodzież kl. I i III wraz z katachetką wybrała się na cmentarz Wszystkich Świętych. Młodzież odmówiła modlitwę "Wieczny odpoczynek" i zapaliła znicze na grobach bliskich zmarłych oraz tych, którzy walczyli o wolność naszego kraju.

Targi fryzjerskie 
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.10.2019r.

60-lecie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 28.10.2019r.

24 października 2019 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku miało miejsce szczególne wydarzenie - świętowano Jubileusz 60 - lecia szkoły. Główne obchody poprzedzone były mszą dziękczynną odprawioną w kościele Św. Kazimierza Królewicza oraz nabożeństwem w cerkwi Św. Ducha w Białymstoku. Mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli władz miejskich, oświatowych oraz duchownych. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele instytucji, przedsiębiorstw, firm współpracujących ze szkołą oraz emerytowani dyrektorzy, absolwenci, nauczyciele i pracownicy naszej placówki. Nie zabrakło także uczniów i ich rodziców. Po wystąpieniu pani dyrektor Izabeli Popławskiej głos zabrali zaproszeni goście: pani Wiesława Ćwiklińska - zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku, pan Stefan Nikiciuk - wiceprzewodniczący Rady Miasta, ksiądz Mitrat Jerzy Boreczko - proboszcz Parafii Prawosławnej pod wezwaniem św. Ducha, ksiądz Czesław Walentowicz z parafii Św. Jadwigi, pan Piotr Michalik - przedstawiciel firmy Fakro oraz pani Katarzyna Iwanowicz i pan Jarosław Siemieńczuk - przedstawiciele Rady Rodziców. Jubileuszowe obchody były okazją do wręczenia nagród, podziękowań, gratulacji oraz życzeń. Padło wiele ciepłych i wzruszających słów. W imieniu byłych dyrektorów głos zabrała pani Janina Nierychlewska.
Bardzo ważnym punktem programu obchodów 60 - lecia szkoły było uhonorowanie statuetkami „Ignasia” osób i przedsiębiorstw, które miały duży wpływ na rozwój naszej szkoły. Statuetkę, nawiązującą do osoby generała Ignacego Prądzyńskiego - patrona Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku, otrzymali: byli dyrektorzy szkoły – za wkład w rozwój placówki, pracodawcy – za wieloletnią współpracę ze szkołą i pomoc uczniom w edukacji oraz przedstawiciele firm patronackich za wspieranie szkoły w zakresie działań i realizacji działań dydaktyczno-wychowawczych. Serdeczne wyrazy wdzięczności i podziękowania zostały skierowane do sponsorów - firm, które wpierają finansowo i rzeczowo naszą szkołę: Kombinatu Budowlanego, Jaz-Budu, Markbudu, Blachotrapezu, Fakro, Prefbetu Śniadowo, Danowoodu, Cukierni Kryszeń.
Po części oficjalnej wielu emocji dostarczył zgromadzonym pokaz prezentacji multimedialnej, która zabrała wszystkich w sentymentalną podróż do przeszłości i pozwoliła przeżyć na nowo wydarzenia i chwile z bogatej historii naszej szkoły. Uroczystość zakończyła krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów i nauczycieli, podczas której głos zabrał absolwent naszej szkoły - pan Rafał Średziński.
Wspólny poczęstunek zebranych gości sprzyjał podtrzymaniu uroczystego charakteru święta szkoły, a także spotkaniom i wspomnieniom po latach.
24 października 2019 r. był wyjątkowym dniem, pełnym radosnych i wzruszających przeżyć, wspomnień i refleksji, dniem, który na trwale zapisze się w naszych dobrych wspomnieniach.

Święto Szkoły – Dzień Patrona 2019, Dzień Edukacji Narodowej
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.10.2019r.

16 października 2019 r. obchodziliśmy uroczystość Święta Szkoły, która jest już wpisana w tradycję Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku. Rozpoczęła ją uroczysta msza święta w Kościele Kazimierza Królewicza w Białymstoku z udziałem całej społeczności szkolnej.
Święto szkoły to przede wszystkim Dzień Patrona - uroczystość szkolna związana z rocznicą nadania szkole im. Generała Ignacego Prądzyńskiego. W tym roku uroczystość ta była niezwykle wyjątkowa, ponieważ została połączona z Dniem Edukacji Narodowej i 60-leciem Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5.
W uroczystości uczestniczyli dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczyciła nas pani Jolanta Powichrowska – komendant Środowiskowego Hufca Pracy wraz z pracownikami.
Dzień Patrona Szkoły to doskonała okazja, aby w sposób szczególnie uroczysty, a zarazem symboliczny przyjąć uczniów klas pierwszych do naszej społeczności. Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji, kadry pedagogicznej i starszych kolegów, ślubowali na sztandar szkoły wzorowo wypełniać obowiązki uczniowskie, przestrzegać postanowień Statutu, być uprzejmym, życzliwym i koleżeńskim, szanować pracę innych ludzi, rozwijać własne zainteresowania oraz strzec dobrego imienia i honoru szkoły.
Po ślubowaniu głos zabrali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wiele ciepłych i życzliwych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli, wychowawców, pracowników szkoły. Uczniowie złożyli życzenia pełne szacunku i uznania za trud wkładany w ich edukację i wychowanie.
Samorząd Uczniowski przedstawił wyniki plebiscytu, jaki przeprowadził w związku z Dniem Nauczyciela. Uczniowie głosowali na nauczycieli w trzech kategoriach: nauczyciel najbardziej wymagający, najbardziej lubiany, najbardziej uśmiechnięty. W kategorii nauczyciel najbardziej wymagający najwięcej głosów zdobyła pani dyrektor Izabela Popławska. Zwycięzcą w kategorii nauczyciel najbardziej lubiany została pani Agata Krymska. Najbardziej uśmiechniętym nauczycielem wg naszych uczniów jest pan Mieczysław Jackowski.
W ramach obchodów Dnia Patrona uczniowie wszystkich klas brali udział w turnieju wiedzy o generale Ignacym Prądzyńskim. Niezmiernie miło nam poinformować, że:
III miejsce w turnieju zajęły Wiktoria Tarasiewicz z klasy III fryzjer i Luiza Litwiejko z klasy III a mz
II miejsce zajął Bartosz Sochoń – uczeń klasa II aw.
I miejsce zajął Krystian Koczewski - uczeń klasy III b dekarz
W czasie uroczystości Święta Szkoły zostały wręczone Statuetki "Super Ignaś" dla nauczyciela oraz ucznia - w sposób szczególny wyróżniających się swoją postawą i zaangażowaniem w życie szkoły. Z wielką przyjemnością informujemy, że Statuetkę „Super Ignasia 2019” uzyskał pan Mieczysław Jackowski oraz Dominika Zeller - uczennica klasy III fryzjer.
Część artystyczną, poświęconą Jubileuszowi 60 - lecia istnienia ZSZ Nr 5, przygotowało grono uczniów pod kierunkiem pani Małgorzaty Jarmocik, pani Marii Kułakowskiej i pana Mieczysława Jackowskiego. Ponadto uczniowie w krótkiej prezentacji przybliżyli sylwetkę patrona naszej szkoły - Ignacego Prądzyńskiego - wybitnego generała, inżyniera i działacza niepodległościowego.
Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.

Nasi uczniowie pomagają innym 
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.10.2019r.

Dnia 27.09.2019r. uczniowie z klasy III a w wzięli udział w zbiórce żywności w sklepie AUCHAN. Zebrane produkty zostały przekazane dla podopiecznych PCK z Punktu Opieki oraz dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Szkolenie zawodowe z przedstawicielem firmy Knauf. 
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 14.10.2019r.

W dniu 2 października 2019 r. odbyło się szkolenie zawodowe z przedstawicielem firmy Knauf.  Produkty marki Knauf są dostępne w sprzedaży w Polsce od ponad 25 lat. W tym czasie firma uzyskała silną pozycję lidera na rynku materiałów budowlanych. Marka Knauf należy do najlepiej rozpoznawalnych w swojej kategorii i jest postrzegana jako marka Premium, za którą zawsze stoi wysoka jakość.
Dzięki uprzejmości w/w firmy uczniowie klasy I Branżowej Szkoły I stopnia nr 5  uczący się w zawodach monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, poznali ofertę  dotyczącą: systemów suchej zabudowy na bazie płyt gipsowych, gipsowo-włóknowych i cementowych. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z kilkoma systemami suchej zabudowy: systemem ścian szkieletowych, ścian szachtowych, przedścianek, sufitów podwieszanych, zabudowy poddaszy. 
W imieniu dyrekcji szkoły, jak i całej społeczności szkolnej serdecznie dziękujemy firmie KNAUF oraz panu Grzegorzowi Sieńko za przeprowadzenie szkolenia.

MŁODZI GŁOSUJĄ 2019, czyli Młodzieżowe wybory parlamentarne w naszej szkole.
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 14.10.2019r.

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu edukacyjnego Młodzi głosują, którego celem jest zmiana postawy społeczeństwa, a w szczególności młodych ludzi do wyborów oraz działalności obywatelskiej, a także przygotowanie uczniów do podejmowania świadomych decyzji wyborczych. Projekt w swoim założeniu jest daleki od jakiejkolwiek agitacji politycznej. Nie wspiera żadnego z kandydatów komitetów wyborczych czy reprezentowanych przez nich partii. Dlatego też wyniki wyborów młodzieżowych mają w pewnym sensie znaczenie drugorzędne – najważniejszy jest cały towarzyszący im proces edukacyjny.
Szeroko prowadzona akcja wyborów wśród młodzieży w przyszłości może zwiększyć frekwencję w wyborach powszechnych, a także ma szansę zmienić społeczne nastawienie do inicjatyw obywatelskich. Ten głos oddany przez młodych ludzi jest dla nich często pierwszą prawdziwą szansą wyrażenia własnego zdania w sprawach ważnych dla kraju! Młodzieżowe wybory w naszej szkole odbyły się w dniach 8 – 10 października 2019 r. Na 310 uczniów 171 zagłosowało. 11 głosów było nieważnych. Frekwencja wyniosła 55, 2 %.

Dzień Edukacji Narodowej - Konkurs na najlepszego nauczyciela
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 10.10.2019r.

Samorząd Uczniowski przeprowadził w dniach 01.10-04.10 2019 konkurs na nauczyciela w trzech kategoriach. Oto wyniki:
- najbardziej wymagający:
- najbardziej lubiany:
- najwięcej uśmiechnięty:
Serdecznie gratulujemy.
Samorząd Uczniowski przeprowadził również w dniach 01.10-04.10 2019 konkurs na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego oraz na opiekuna Samorządu Uczniowskiego. W wyborach wygrała Karolina Klepacka z kl. III aw, zastępcą został Patryk Danewicz z kl. II a m-z. Opiekunami SU zostali Dorota Sawicka i Mieczysław Jackowski. Serdecznie gratulujemy.

Quiz, czyli co wiem o wyborach parlamentarnych w Polsce!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 4.10.2019r.

W dniach 2 i 3 października 2019 r. w naszej szkole odbył się Quiz, w którym każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat wyborów oraz polskiego parlamentu. Został on zorganizowany przez uczennice klasy III fryzjer w ramach ogólnopolskiego programu Młodzi Głosują, w którym nasza szkoła uczestniczy już od wielu lat. Quiz cieszył się zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Pytania dotyczyły m.in. składu sejmu i senatu, jego kadencji, zasad prawa wyborczego w Polsce, frekwencji i ordynacji wyborczej.

Projekt Budżetu Obywatelskiego 2020 - boisko szkolne
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 1.10.2019r.


W głosowaniu może wziąć udział KAŻDY mieszkaniec Białegostoku. Nie ma tu znaczenia osiedle, na którym się mieszka.
Należy zwrócić uwagę, aby w przypadku osób poniżej 18 r. ż. wypełniona i podpisana została zgoda rodzica/ opiekuna prawnego (zgoda jest na ostatniej stronie karty do głosowania). Głosować można na stronie internetowej - www.bialystok.pl
Warto pamiętać, że głosowanie odbędzie się między 1 a 15 października 2019r. Poza trzema punktami do głosowania znajdującymi się w różnych lokalizacjach Urzędu Miejskiego w Białymstoku (Kancelaria Ogólna Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1, Departament Obsługi Mieszkańców przy ul. J. K. Branickiego 3/5 oraz Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3, można oddać głos w tzw. punkcie mobilnym - autobusie miejskim.
Autobus będzie ustawiony w godzinach 10.00-18.00:
- we wtorki 1,8 oraz 15 października 2019 r. - na przystanku autobusowym Al Piłsudskiego/Rzeka Biała,
- w weekendy: 5-6 oraz 12-13 października 2019 r. - na Rynku Kościuszki,

„Nowoczesna budowa- standard firmy Danwood S.A.”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 25.09.2019r.

W dniu 24.09.2019r roku uczniowie klas III m-z wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej na budowę w Ciechanowcu, w celu obserwacji trwającego tam procesu montażu domu wg. technologii firmy Danwood S.A.
Wizyta ta miała na celu poszerzyć wiedzę uczniów na temat zasad montażu obiektów tejże firmy, jak również przedstawić w szerszym ujęciu stosowaną technologie oraz rozwiązania materiałowo - konstrukcyjne prefabrykowanych domów szkieletowych.
Wydarzenie to zostało bardzo pozytywnie odebrane przez uczniów, którzy wykazywali się dużą aktywnością i skupieniem w trakcie jego trwania.
Dyrekcja wraz z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego składa serdeczne podziękowanie firmie Danwood za zaproszenie. Mamy również nadzieję, że w przyszłości coraz częściej będziemy mieli możliwość uczestniczyć w tego typu wydarzeniach.

Złoty Certyfikat sprawdzonego uczestnika programu Zadowolony Konsument
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 13.09.2019r.

W dniu 10.09.2019r. otrzymaliśmy Złoty Certyfikat sprawdzonego uczestnika programu Zadowolony Konsument. Jest to program mający na celu badanie jakości oferty edukacyjnej prowadzonej przez Europejskie Centrum Nadzoru.
Zadowolonykonsument.pl to miejsce, w którym prezentowane są wyłącznie firmy/ szkoły polecane przez swoich odbiorców, dlatego tym bardziej miło nam jest, że możemy pochwalić się takim wyróżnieniem.

„Pierwsi absolwenci klas dekarskich - podsumowanie dyrektorów szkół”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 9.09.2019r.


Za nami zakończenie roku szkolnego. Dla absolwentów to czas, kiedy muszą zadecydować o swojej przyszłości zawodowej. W rozmowie z dyrektorami szkół, w których Blachotrapez obejmuje patronatem klasy dekarskie, sprawdziliśmy, jaki wpływ na rozwój młodych fachowców ma wsparcie profesjonalnych firm.

Blachotrapez od lat wspiera młodych dekarzy w stawianiu pierwszych kroków w karierze zawodowej. Jednym ze sposobów jest patronat nad klasami o profilu dekarskim w szkołach w całej Polsce. O perspektywach zawodu dekarza, praktyce oraz korzyściach związanych z uczęszczaniem do klas patronackich rozmawialiśmy z panem Stanisławem Sitarzem, Dyrektorem Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju oraz z panią Izabelą Popławską, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białymstoku.

BT: Dziś zakończenie roku, czy są Państwo dumni z tegorocznych absolwentów? Jak oceniają Państwo ostatnie lata?
Dyr. Stanisław Sitarz: Warto nadmienić, że są to pierwsi absolwenci klasy dekarskiej w naszej szkole. Ze względu na duże zainteresowanie zawodem dekarza na polskim rynku pracy, trzy lata temu zdecydowaliśmy się na poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły właśnie o taki specjalistyczny profil. Już niedługo, absolwenci naszej klasy dekarskiej podejmą wyzwanie zdania egzaminów kwalifikacyjnych. W ocenie mojej i nauczycieli zawodu są do nich bardzo dobrze przygotowani. Jesteśmy z nich dumni i liczymy na to, że na rynku pracy pojawią się nowi, młodzi dekarze.
Dyr. Izabela Popławska: Pracując z młodzieżą, uświadamiamy i przekonujemy ją, że po ukończeniu naszej szkoły zostaną mistrzami w swoim fachu. Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w zawodowych konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Tutaj mogę pochwalić się szczególnymi osiągnięciami naszych uczniów w Ogólnopolskim Turnieju Budowlanym „Złota Kielnia”, do którego dostaje się tylko po 6 uczniów w danym zawodzie z Polski. W 2017 r mieliśmy 2 finalistów w zawodzie dekarz, w ubiegłym roku też 2 finalistów, a nasz uczeń zdobył tytuł najlepszego dekarza w Polsce. Natomiast w tym roku mieliśmy aż 4 finalistów tego turnieju, czyli najwięcej w Polsce! Chciałabym dodać, że w tym roku jestem bardzo dumna ze swoich absolwentów, którzy jako uczniowie osiągali bardzo dużo sukcesów indywidualnych i grupowych na płaszczyźnie regionalnej oraz ogólnopolskiej.

BT: Czy z obecnymi absolwentami wiążą się szczególne wspomnienie?
Dyr. Stanisław Sitarz: Podjęliśmy szczególnie wiele starań, by otworzyć klasę dekarską w naszej szkole. Pamiętam wyjazdy do gimnazjów i propagowanie zawodu dekarza przez przedstawicieli szkoły, jak również Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Wspominam pierwsze kroki stawiane w szkole i porozumienia z firmą Blachotrapez, odnośnie patronatu nad klasą dekarską. Dzięki tej współpracy zorganizowaliśmy wspólnie szereg szkoleń i wyjazdów dla uczniów, m.in. na targi budowlane czy Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy, na których uczniowie klasy II zajęli III miejsce. Wspólne działania z całym środowiskiem dekarskim, zarówno producenckim, jak i wykonawczym procentowały w postaci narzędzi, sprzętu, szkoleń i materiałów szkoleniowych. Zaangażowanie firmy Blachotrapez, nauczycieli zawodu i PSD uważam za wielki wkład dla dobra kształcenia przyszłych fachowców.
Dyr. Izabela Popławska: Oczywiście. Doskonale pamiętam, gdy nasz uczeń Kamil Sadowski został Mistrzem Polski Młodych Dekarzy 2018, zaś aż 3 tegorocznych absolwentów było finalistami ogólnopolskiego konkursu „Złota Kielnia” w zawodzie „dekarz”. Pozostanie też po nich trwały ślad w postaci profesjonalnej reparacji dachu jednego z naszych budynków szkolnych.

BT: Czym różni się zwykła klasa o profilu technicznym od klasy patronackiej?
Dyr. Stanisław Sitarz: Dla Dyrektora szkoły klasa patronacka to pewność, że wysiłek włożony w kształcenie i bezpośrednią współpracę ze środowiskiem branżowym, zaowocuje w przyszłości spełnieniem zawodowym naszych uczniów. Klasa techniczna skupia się na przekazaniu ogólnej wiedzy na temat technologii, kalkulacji kosztów i wykonania robót produkcyjnych. Klasa patronacka wskazuje szczegółowo techniki wykonania i ukierunkowuje na rozwiązania ściśle związane z wytycznymi poszczególnych producentów. Klasy patronackie dają uczniom większą pewność zatrudnienia, a nawet pomocy w rozwinięciu własnej firmy.
Dyr. Izabela Popławska: W klasach patronackich młodzież jest bardziej zmotywowana niż w klasach technicznych. Mają też wycieczki studyjne, większy kontakt z produktami i technologią  znanych polskich firm oraz bezpośredni kontakt z pracodawcami. Celem klas patronackich jest przede wszystkim realizacja zajęć praktycznych i praktyki zawodowej w atrakcyjny sposób poprzez współpracę  z wiodącymi firmami budowlanymi w regionie, podniesienie kwalifikacji zawodowych poprzez dostęp do nowoczesnej infrastruktury budowlanej zakładów patronackich oraz identyfikacja potrzeb i dostosowanie się uczniów szkoły do wymagań lokalnych pracodawców.

BT: Czy klasy patronackie są potrzebne w szkołach? Jakie niosą ze sobą korzyści dla uczniów i dla szkoły?
Dyr. Stanisław Sitarz: Klasy patronackie są nie tylko potrzebne ale niezbędne w szkołach branżowych. Tylko potrzeba rynku i organizacja szkoleń dla potencjalnych przyszłych pracowników pozwoli na zachowanie branży. Młodzi ludzie potrzebują wkładu w swoje wykształcenie, zarówno ze strony rodziców, jak i ludzi, którzy zachęcą ich do pewnego działania, a co za ty idzie zdobycia zawodu, który będzie determinantem w ich przyszłym życiu. Korzyścią dla szkoły jest nie tylko wsparcie finansowe, zakup podręczników, organizacja szkoleń oraz stypendia dla najlepszych uczniów. Przede wszystkim szkoła poprzez nauczanie i wsparcie firm patronackich zyskuje w społeczeństwie lokalnym i w kraju, prestiż i uznanie na rynku pracy, a uczniowie - doświadczenie i pewnego rodzaju stabilizację. Mogą mieć pewność, że ruszając w dorosłe,  zawodowe życie, nie będą sami.
Dyr. Izabela Popławska: Dobre  i  fachowe  kształcenie  zawodowe  ma  przyszłość, a  nasze dotychczasowe  doświadczenie  sprawia,  iż  podejmujemy  wspólne działania z firmami na rzecz rozwoju szkoły i naszych uczniów. W naszej szkole mamy aż 6 klas pod patronatem znaczących w branży firm, m.in. firmy Blachotrapez. Otaczają one swoją opieką i wspierają kształcenie naszej młodzieży  poprzez doposażanie warsztatów szkolnych w sprzęt, narzędzia oraz materiały i produkty firmowe. Zapewniają uczniom odzież roboczą na zajęcia praktyczne, organizują  warsztaty dydaktyczne, podczas których młodzież i nauczyciele zapoznają  się z najnowszymi technologiami. Co roku najlepszym uczniom w danym zawodzie są fundowane przez firmy patronackie stypendia pieniężne oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Stwarzamy też naszym uczniom możliwości zdobywania dodatkowych uprawnień i kwalifikacji w ramach projektów unijnych, a także uczestnictwa w płatnych stażach w Polsce i za granicą. Duży nacisk kładziemy na współpracę z pracodawcami i firmami patronackimi, która ma wpływ na jakość kształcenia młodzieży. Zajęcia praktyczne odbywają się w dobrze wyposażonych warsztatach szkolnych. Wszystkie wymienione wyżej działania  są potwierdzeniem, że firmy mają duży wpływ na kształcenie młodzieży, a jednocześnie szkoła może poznać oczekiwania pracodawców i się do nich dostosować. Dzięki  współpracy z firmami takimi jak Blachotrapez rośnie prestiż szkoły w środowisku lokalnym i ogólnopolskim. Uczymy się od najlepszych!

BT: Czy uczniowie chętnie angażują się w zajęcia praktyczne i chcą poznawać nowe technologie?
Dyr. Stanisław Sitarz: W pierwszym etapie nauki większość uczniów potrzebuje pomocy w realizacji zadań praktycznych. Wszystko co nowe niesie ze sobą pewne obawy. Jednak kiedy uczniowie wezmą w swoje ręce nowe narzędzia i zaczynają wykonywać prace, z każdym dniem widać rozwój ich umiejętności. Uczniowie klasy dekarskiej chętnie angażują się na zajęciach w pracowni. To zaangażowanie widać najbardziej podczas zajęć, na których wykonywane są prace na zlecenie. Ich efekty pozostają na długo, a oceniać je będzie prawdziwy klient.
Dyr. Izabela Popławska: Uczniowie, aktywnie angażują się  w prace na zajęciach praktycznych zwłaszcza, gdy szkolą ich nauczyciele z pasją, którzy potrafią ich zarazić zawodem. Cyklicznie uczestniczą w szkoleniach   z dekarzami, podczas których poznają nowe produkty i technologie. Ponadto firmy patronackie organizują warsztaty i szkolenia dla uczniów oraz wycieczki dydaktyczne do swoich zakładów np. do siedziby firmy Blachotrapez w Rabce.

BT: Fach w ręku jest obecnie niezwykle cenny na rynku. Czy zainteresowanie zawodem dekarza wśród młodych ludzi jest duże?
Dyr. Stanisław Sitarz: Coraz mniejsza ilość fachowców na rynku sprawia, że zawody specjalistyczne są coraz bardziej doceniane przez społeczeństwo. W naszym środowisku zawód dekarza jest szczególnie poszukiwany. Z bólem mówię że zainteresowanie tym zawodem jest niewielkie, lecz w porównaniu z latami ubiegłymi notujemy coraz większy wzrost.
Dyr. Izabela Popławska: Obecnie wizerunek szkół zawodowych się odbudowuje. Wcześniej sylwetka ucznia szkoły zawodowej była przedstawiana w niekorzystnym świetle i młodzi ludzie niechętnie decydowali  się na wybór tego profilu kształcenia. Coraz więcej osób decyduje się na szkołę zawodową, by jak najszybciej się usamodzielnić, wyuczyć konkretnego, wybranego przez siebie zawodu i iść do pracy albo kontynuować naukę. Wśród uczniów są również pasjonaci, dla których jest to wymarzony zawód lub kontynuacja tradycji rodzinnych. Nasza szkoła jest szkołą wielopokoleniową, w której uczył się dziadek, syn  a teraz wnuk. Poziom kształcenia zawodowego wzrasta dzięki wsparciu miasta i firm,  czego efektem jest oddanie do kształcenia uczniów  w 2017 r., aż trzech warsztatów w branży budowlanej. Niestety, przykro to powiedzieć, ale  nie ma zbytniego zainteresowania zawodem dekarza, podobnie jak innymi w szkołach zawodowych. Próbujemy odbudowywać prestiż zawodu i kształcenia, ale myślę, że rynek to zrobi za nas, bo nasi absolwenci są po prostu rozchwytywani przez firmy. I bardzo dobrze zarabiają, często już jako uczniowie.

BT: Czy szkoła pomaga znaleźć pracę po szkole przyszłym fachowcom?
Dyr. Stanisław Sitarz: Szkoła bardzo często organizuje spotkania z pracodawcami, którzy mogą bezpośrednio zachęcić przyszłych fachowców do pracy w swojej firmie. Nasi uczniowie biorą udział w stażach i praktykach zawodowych, gdzie w praktyce mogą poznać pracę dekarza. Trzeba przyznać, że większość naszych absolwentów znajduje zatrudnienie w kraju.
Dyr. Izabela Popławska: Szkoła szczyci się dobrym przygotowaniem uczniów do funkcjonowania na rynku pracy. Absolwenci mogą kontynuować naukę, podjąć pracę lub założyć własną firmę. Dobre przygotowanie praktyczne uczniów gwarantuje im znalezienie po ukończeniu szkoły pracy z atrakcyjnym wynagrodzeniem. W dzisiejszych czasach ponownie aktualnym staje się stwierdzenie „fach to pieniądz”. Sukces taki możliwy jest do osiągnięcia dzięki szerokiej współpracy z pracodawcami. Pracodawcy uczestniczą w procesie kształcenia realizując różne formy współpracy, organizując zajęcia praktyczne, staże, patronaty, szkolenia teoretyczne i pokazy praktyczne, doposażenie warsztatów szkolnych, udział w konkursach zawodowych. Szkoła nie musi wspomagać uczniów w znalezieniu pracy bo pracodawcy ich szukają, przyjeżdżają do szkoły w poszukiwaniu  fachowców w zawodzie dekarz. Oczywiście uczniowie uczestniczą w targach pracy, jeżdżą na wycieczki dydaktyczne i tam również proponowana jest im  praca. Nasi dekarze byli na targach budowlanych  BUDMA w Poznaniu, gdzie również proponowane były im atrakcyjne miejsca pracy. To buduje prestiż naszej szkoły w środowisku związanym z budownictwem.

„Nasi Uczniowie w gronie najzdolniejszych!”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 6.09.2019r.

5 września 2019 r. w ZSBG, podczas Miejskiej Inauguracji Roku Szkolnego 2019/2020, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski uhonorował najzdolniejszą młodzież z białostockich placówek edukacyjnych. 321 uczniów otrzymało stypendia za wyniki i osiągnięcia w nauce, w dziedzinie twórczości artystycznej oraz za myśl techniczną. Niezwykle miło nam poinformować, że w gronie wyróżnionych znalazło się pięciu naszych uczniów z klasy III dekarz. Bogdan Brendzel, Daniel Chrabin, Dawid Ciwoniuk, Krystian Koczewski oraz Jakub Kuźma otrzymali z rąk prezydenta akty stypendialne za innowacyjną myśl techniczną. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

„Projekt Fachowcy z „piątki” na 5”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 5.09.2019r.

Branżowa Szkoła I stopnia nr 5 w Białymstoku im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego informuje, że rozpoczęła realizację projektu „Fachowcy z „piątki” na 5”

Projekt Fachowcy z "piątki" na 5 - deklaracja:  Pobierz plik pdf

Projekt Fachowcy z "piątki" na 5 - regulamin:  Pobierz plik pdf

Medale „Diligentiae – za pilność” z rąk prezydenta Tadeusza Truskolaskiego
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 4.09.2019r.

Wyróżnienie „Diligentiae – za pilność” w formie okolicznościowego medalu i certyfikatu przyznawane jest przez prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego podczas uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego. Medale są symbolem etosu uczciwej i rzetelnej pracy, dążenia do zdobywania wiedzy i wszechstronnego rozwoju. Powyższa nagroda przyznawana jest od roku 1767. Zapoczątkował to król Stanisław August. Zaś w 1784 roku to król osobiście odznaczył uczniów właśnie w Białymstoku. W tym roku 2 września Medale „Diligentiae – za pilność” z rąk prezydenta odebrała uczennica klasy III w zawodzie fryzjer Dominika Zeller i jej opiekun Pani Irena Wójcicka, nauczyciel przedmiotów zawodowych fryzjerskich. Wyróżnionym życzymy wielu dalszych sukcesów.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 4.09.2019r.

Dnia 2 września 2019r uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani dyrektor Izabela Popławska serdecznie przywitała zgromadzonych uczniów, szczególnie pierwszoklasistów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości: przedstawicieli firm budowlanych współpracujących ze szkołą: Kombinatu Budowlanego, Jaz-Budu, Blachotrapezu, Danwoodu oraz pracowników Hufca Pracy. Pani dyrektor przypomniała sukcesy naszych uczniów z ubiegłego roku szkolnego oraz zachęciła do pracy w celu osiągnięcia podobnych w przyszłości.. Na koniec stwierdziła, że rok szkolny 2019/2020 uważa za rozpoczęty.

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 21.06.2019r.

W dniu 19 czerwca 2019 r. miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. W uroczystości wzięli udział nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele współpracujących ze szkołą firm. W sposób szczególnie uroczysty pożegnane zostały klasy trzecie, dla których był to ostatni dzień spędzony w murach ZSZ Nr 5. Uczniowie gorąco dziękowali nie tylko za wspólne lata bardzo ciężkiej pracy, ale także za cierpliwość, wyrozumiałość i okazywaną im na każdym kroku życzliwość. Po przemówieniu uczniów głos zabrała pani dyrektor Izabela Popławska, która w swoim wystąpieniu dokonała krótkiego podsumowania minionego roku szkolnego. Pogratulowała wszystkim uczniom, ale w szczególności podkreśliła zasługi i dokonania naszych uczniów w konkursach zawodowych i ogólnokształcących.


Podczas uroczystości zostały wręczone liczne nagrody i wyróżnienia. Uczniowie z najwyższą średnią oraz z dużymi osiągnięciami sportowymi otrzymali stypendia od Pana Tadeusza Truskolaskiego - Prezydenta Miasta Białegostoku. Wyróżnieni zostali również uczniowie z najwyższą frekwencją, szczególnie uczeń z klasy III a mz - Karol Piotr Łabieniec, który miał 100% frekwencji na zajęciach lekcyjnych i praktycznych w ciągu 3 lat nauki. Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali następujący uczniowie: Dominika Zeller, Wiktoria Tarasiewicz, Natalia Olechno oraz Aleksandra Pyrko. Dyplomy i nagrody pieniężne uzyskali uczniowie z klas III amz i mt, II i I amz za pracę na rzecz szkoły. Nasi najlepsi dekarze zostali wyróżnieni i nagrodzeni przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy oraz firmę Blachotrapez. Firma Prefbet oraz Danwood również przyznała nagrody uczniom w swoich klasach patronackich. Wszystkim firmom bardzo dziękujemy za wsparcie szkoły i docenienie uczniów. Obecni na uroczystości przedstawiciele firm otrzymali od pani dyrektor pamiątkowe dyplomy. Na koniec głos zabrała pani komendant HP Jolanta Powichrowska, która również wyróżniła najbardziej zaangażowanych uczniów z klas wielozawodowych. Po części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcami spotkali się w klasach, gdzie odebrali swoje świadectwa i w doskonałych nastrojach opuścili szkolne mury.


Wszystkim uczniom życzymy udanych, ciepłych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!


Finał IX edycji Miejskiego Konkursu Plastyczno – Fotograficznego „Nasz czysty Białystok”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 7.06.2019r.

W dniu 6 czerwca w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku odbyło się uroczyste zakończenie IX edycji Miejskiego Konkursu Plastyczno – Fotograficznego „Nasz czysty Białystok”, pod hasłem: „Moja rodzina i ja o czyste powietrze dba”. Uczestnicy – dyrektorzy szkół, laureaci konkursu i ich opiekunowie oraz goście obejrzeli prezentację multimedialną na temat SMOGU. Prezentacja akcentowała cele konkursowe: wskazywała potrzebę ochrony powietrza w Białymstoku. W konkursie wzięło udział 126 uczestników, którzy poprzez prace plastyczne oraz fotografię udowodnili, że los ochrony powietrza jest im bliski.


Rozstrzygnięcie konkursu językowego „Wiem prawie wszystko o języku polskim”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 4.06.2019r.

Konkurs trwał od 11.02.2019r. do 24.05.2019r. Wzięło w nim udział 37 osób. Maksymalnie można było zdobyć 12 punktów. I miejsce – Mateusz Łaszczuk z klasy II a w – 12 punktów II miejsce Luiza Litwiejko z klasy II a mz – 11 punktów III miejsce Bartosz Sochoń z klasy I a w – 10 punktów Uczniowie otrzymali dyplomy, książki, czekolady i długopisy. Norbert Pomichter z klasy I a w i Tomasz Tekień z klasy III b w zdobyli 9 punktów oraz 8 punktów – wygrali czekolady, długopisy i dyplomy. 9 osób zdobyło od 4 do 7 punktów. Otrzymali długopisy i dyplomy. Wszyscy nagrodzeni dostali oceny z języka polskiego.


Wycieczka do Sokółki
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 31.05.2019r.

W dniu 29.05.2019 roku uczniowie klas II mz, III murarz oraz III dekarz wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do firmy „Sokółka Okna i Drzwi”, która jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek w Polsce.
Podczas pobytu w fabryce młodzież miała możliwość przyjrzenia się z bliska procesowi produkcji drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej. Uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się kolejnym etapom wykonywania okien i drzwi, począwszy od rozwiązań materiałowych, poprzez łączenie elementów składowych aż do momentu paletyzacji gotowej stolarki.

Dziękujemy przedstawicielom firmy za miłe przyjęcie oraz zainteresowanie tematem.


Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości – rozdanie nagród i dyplomów
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 31.05.2019r.

27 maja 2019 r. o godzinie 12.00 na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej odbyło się podsumowanie eliminacji okręgowych Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości oraz XI edycji Turnieju Wiedzy o Zawodach.
W uroczystości tej wzięli udział: pani dyrektor Izabela Popławska, nauczyciel Kamil Krzymowski oraz uczniowie z klasy II dfm: Krystian Koczewski, Dawid Ciwoniuk, Bogdan Brendzel, Jakub Kuźma i Daniel Charabin.
Krystian Koczewski odebrał nagrody rzeczowe oraz dyplom za zajęcie drugiego miejsca w olimpiadzie w kategorii pomoc dydaktyczna. Uzyskał też tytuł laureata etapu okręgowego Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości.
Dawid Ciwoniuk i Bogdan Brendzel otrzymali dyplom za zajęcie trzeciego miejsca w kategorii pomysł ekologiczny, a Jakub Kuźma i Daniel Charabin – dyplom za zajęcie piątego miejsca w kategorii pomysł techniczny.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom olimpiady.


NAJSPRAWNIEJSZY W ZAWODZIE KUCHARZ
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 28.05.2019r.

W terminie 21-24.05.2019r. dziewczęta z  Hufca Pracy w Białymstoku: Maria Magdalena Stary i Klaudia Chludzińska uczennice III klas wielozawodowych w ZSZ nr 5 w Białymstoku, godnie reprezentowały Podlasie na ogólnopolskim etapie konkursu „Najsprawniejszy w zawodzie kucharz” w Gołdapi.
Uczestniczki konkursu miały możliwość sprawdzenia i zaprezentowania na forum swoich umiejętności zawodowych. 
Przyszłe kucharki rywalizowały z młodzieżą z całej polski (16 zespołów). Konkurencja przebiegała w  2 etapach. W części praktycznej zespoły miały 2 godziny, aby przygotować:  zupę-krem z marchewki i  roladki drobiowe ze szpinakiem oraz surówkę. Część teoretyczna natomiast składała się z 30 pytań w formie testowej.
Podczas zmagań konkursowych było również miejsce na turystykę i rekreację. Rozgrywki sportowe, zwiedzanie Gołdapi czy wycieczka autokarowa do Gierłoży - zwiedzanie bunkrów (Wilczy Szaniec), poznanie Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce oraz zabytków miasta Kętrzyn były miłym odprężeniem pomiędzy czekaniem na kolejność wykonania zadania, konkurencją,  a  werdyktem jury.
Uczestniczki hufca w trakcie konkursu wykazały się szeroką wiedzą oraz bardzo dobrym przygotowaniem praktycznym, w ogólnej klasyfikacji zajęły 7 miejsce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe koszulki i dyplomy.

                                Sporządził i autor zdjęć: wychowawca HP – Katarzyna Kruszewska


MŁODZI GŁOSUJĄ 2019, czyli Młodzieżowe wybory do Parlamentu Europejskiego
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 27.05.2019r.

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu edukacyjnego Młodzi głosują, którego celem jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez:

  • umożliwienie młodym udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze;
  • dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów;
  • zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej, skierowane do dorosłych wyborców.

Szkolne wybory odbyły się w dniach 20 – 22 maja 2019 r. Frekwencja wyniosła 52,2 %. Na 224 uczniów 117 zagłosowało. 7 głosów było nieważnych.
Wyniki były następujące:


Lp.

Nazwa komitetu wyborczego

Liczba oddanych głosów

1.

KWW KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY

30

2.

KW WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

6

3.

KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD N. ZIELONI

5

4.

KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

31

5.

KKW LEWICA RAZEM – PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS

10

6.

KWW KUKIZ’15

28


W ramach projektu uczniowie z klasy II fryzjer przeprowadzili w szkole sondaż dotyczący udziału w wyborach oraz odbyły się lekcje na temat Parlamentu Europejskiego, na których wykorzystano materiały udostępnione przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.


Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 22.05.2019r.

Dnia 22.05.2019 r. uczniowie klas II m-z, III murarz oraz III dekarz uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do przedsiębiorstwa budowlanego Ceramika Budowlana Lewkowo Sp. z o.o., które jest wiodącym producentem ceramiki budowlanej w Polsce północno-wschodniej.


Podczas zwiedzania zakładu uczniowie zapoznali się z pełnym procesem produkcji wyrobów ceramicznych. Zobaczyli wszystkie etapy produkcji: pozyskiwanie i przetwarzanie surowców, formowanie elementów, wypalanie, paletyzację i składowanie gotowych wyrobów.


Dziękujemy przedstawicielom firmy za możliwość zobaczenia „od kuchni” produkcji wyrobów ceramicznych.


Nasza szkoła wspiera Fundację Rak’n’Roll
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.05.2019r.

Dnia 17 maja 2019 r. nasza uczennica klasy III obcięła włosy klientce, która zdecydowała się oddać je na Fundację Rak’n’Roll. Uczennica wszystkie czynności wykonała według instrukcji ścinania włosów i przygotowała je do wysyłki. Włosy zostały wysłane na adres fundacji.


Wycieczka do przedsiębiorstwa budowlanego Ceramika Budowlana Lewkowo Sp. z o.o.
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 22.05.2019r.

Dnia 22.05.2019 r. uczniowie klas II m-z, III murarz oraz III dekarz uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do przedsiębiorstwa budowlanego Ceramika Budowlana Lewkowo Sp. z o.o., które jest wiodącym producentem ceramiki budowlanej w Polsce północno-wschodniej.


Podczas zwiedzania zakładu uczniowie zapoznali się z pełnym procesem produkcji wyrobów ceramicznych. Zobaczyli wszystkie etapy produkcji: pozyskiwanie i przetwarzanie surowców, formowanie elementów, wypalanie, paletyzację i składowanie gotowych wyrobów.


Dziękujemy przedstawicielom firmy za możliwość zobaczenia „od kuchni” produkcji wyrobów ceramicznych.


XI edycja konkursu budowlanego „Muruj z PREFBETEM”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.05.2019r.

Już po raz 11-ty odbył się konkurs „Muruj z PREFBETEM Śniadowo” organizowany przez Przedsiębiorstwo Produkcji Betonów PREFBET oraz ZSTiO nr 4 w Łomży. 
15 maja 2019 r.  najlepsi uczniowie z klas o profilu  budowlanym z Łomży, Białegostoku, Augustowa, Bielska Podlaskiego, Ostrołęki i Ciechanowca rozwiązywali test dotyczący wiedzy budowlanej, technologii betonu komórkowego, a także asortymentu i historii PREFBET Śniadowo. W części praktycznej konkursu przyszli murarze mieli do wykonania fragment ściany zgodnie z technologią i przygotowaną dokumentacją.
Naszą szkołę reprezentowali:
- Łukasz Łukaszewicz - klasa 3 dfm,
- Artur Bawerna – klasa 3 dfm,
- Łukasz Demurat – klasa 2 dfm.
W części teoretycznej Łukasz Łukaszewicz zdobył najwięcej punktów. Poziom umiejętności praktycznych uczestników konkursu był bardzo wyrównany. Wszyscy wykonali zadanie konkursowe poprawnie i w przewidzianym czasie.
Gratulujemy wiedzy i umiejętności wszystkim uczestnikom konkursu.

Czytaj również:
Młodzi budowlańcy sprawdzeni w teorii i praktyce
Budowlane Oskary w "Budowlance"

Nasze fryzjerki w DPS
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.05.2019r.

Dnia 13 maja 2019 r. uczennice naszej szkoły z klasy III po raz kolejny odwiedziły Dom Pomocy Społecznej i wykorzystały swoje umiejętności fryzjerskie w szczytnym celu. One wiedzą, że warto pomagać!

Nasi uczniowie kwestują, aby pomóc innym
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.05.2019r.

Dnia 12.04.2019r. 2 uczniów naszej szkoły z klasy III a wzięło udział w zbiórce w sklepie TESCO w ramach akcji  „Wielkanoc z PCK” zorganizowanej przez Oddział Rejonowy PCK w Białymstoku. Nasi uczniowie zebrali 181,45 zł.
Środki zostały przeznaczone na obiady dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
Dnia 10.05.2019r. 4 uczniów naszej szkoły z klas III a i II a w wzięło udział w kweście ulicznej w ramach akcji  „Pomoc Seniorom” zorganizowanej przez Oddział Rejonowy PCK w Białymstoku. Nasi uczniowie zebrali 281,39 zł.
Środki zostały przeznaczone na pomoc seniorom podopiecznym PCK.
Oto nasi wolontariusze:

Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości – sukcesy naszych dekarzy na etapie okręgowym
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 9.05.2019r.

Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości jest organizowana przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Urzędem Patentowym RP. Uczniowie biorący udział w olimpiadzie mają szansę otrzymać stypendium za innowacyjną myśl techniczną.

23 kwietnia 2019 r. w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości wzięło udział pięciu naszych uczniów z klasy II dekarz. Zgłoszono trzy prace w trzech różnych kategoriach. Opiekę merytoryczną nad wykonaniem tych prac sprawował nauczyciel Kamil Krzymowski.

Praca Krystiana Koczewskiego pod tytułem „Tanie, bezpieczne, ekologiczne gonty quasi-bitumiczne do praktycznych ćwiczeń szkolnych” zajęła drugie miejsce w kategorii pomoc dydaktyczna. Praca ta będzie reprezentować nasz region w finale ogólnopolskim.

Trzecie miejsce w kategorii pomysł ekologiczny zajęła praca Dawida Ciwoniuka i Bogdana Brendzela pt. „Samonapędzające się koło z oponą zwłaszcza pojazdów samochodowych”, z kolei piąte miejsce w kategorii pomysł techniczny zajęła praca Jakuba Kuźmy i Daniela Charabina pt. „Prototyp taczki z automatycznym, samoistnym ruszaniem z miejsca”.

Gratulujemy wszystkim osiągniętych wyników. Krystianowi życzymy powodzenia w finale ogólnopolskim!Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 8.05.2019r.

Od 1.04.2019r. do 7.05.2019r. w bibliotece szkolnej trwał konkurs plastyczny pt. „Polscy laureaci Nagrody Nobla” w dwóch kategoriach: plakat oraz portret. W konkursie wzięło udział 19 uczniów. Czterech z nich otrzymało dyplomy i książki. Wszyscy otrzymali oceny z języka polskiego. Laureaci konkursu plastycznego:
I miejsce Maria Magdalena Stary z klasy III b w
II miejsce Szymon Miastkowski z klasy I a w
III miejsce Marlena Barbarewicz z klasy I a w
III miejsce Karolina Klepacka z klasy II a w


Kolejny sukces naszych uczniów
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 26.04.2019r.

Uczniowie naszej szkoły pod opieką pana Roberta Karpowicza, nauczyciela wychowania fizycznego, odnieśli kolejne sukcesy w XVII Mistrzostwach Województwa Podlaskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Wyciskaniu Sztangi Leżąc.
- Rafał Iwanowicz z klasy II a mz zajął I miejsce w kategorii 74 kg do lat 20.
- Adam Kotik z klasy I a mz zajął I miejsce w kategorii 59 kg do lat 18.
- Jakub Jackiewicz z klasy III b w zajął VI miejsce w kategorii 74 kg do lat 20.
W ogólnej klasyfikacji nasza szkoła zajęła III miejsce w województwie podlaskim.

Kolejne zajęcia na Politechnice Białostockiej
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 24.04.2019r.

17 kwietnia 2019 r. uczniowie klasy III w zawodzie dekarz i murarz-tynkarz uczestniczyli w dwóch zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej:
1. "Pompy ciepła - podstawy teoretyczne i zastosowania",
2. "Dwukołowy pojazd samobalansujący.”
Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz „dwukołowca” i sprawdzanie umiejętności poruszania się nim.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu Centrum Kompetencji BOF – kompleksowy model wsparcia i modernizacji systemu kształcenia zawodowego na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.
Opiekę nad uczniami sprawowała pani Beata Włostowska i pani Agata Krymska.

Najlepsi w swoim fachu - VI edycja wojewódzkiego Konkursu „Nowoczesne budownictwo wokół nas”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.04.2019r.

Konkurs „Nowoczesne budownictwo wokół nas” już po raz szósty był okazją do współzawodnictwa najlepszych uczniów szkół budowlanych z regionu. W tym roku z  zadaniami praktycznymi zmagali się uczniowie z Ełku, Ostrołęki, Bielska Podlaskiego i Białegostoku.Uczestnicy konkursu wykazali się dużym zaangażowaniem i wysokim poziomem umiejętności zawodowych.
Laureaci w poszczególnych konkurencjach:

  • technologia systemów suchej zabudowy

I miejsce:               Rafał Iwanowicz - ZSZ Nr 5 w Białymstoku
II miejsce: Dawid Gościło - ZSZ Nr 5 w Białymstoku
III miejsce:            Cezary Ziarkiewicz - ZSZ Nr 2 w Ostrołęce

  • technologia robót malarsko-tapeciarskich

I miejsce:              Patryk Trzeszczkowski - ZS nr 1 w Bielsku Podlaskim
II miejsce:             Katarzyna Gryczkowska - ZS nr 1 w Ełku
III miejsce:          Bartłomiej Kowalski - ZSZ Nr 5 w Białymstoku

  • technologia robót posadzkarsko - okładzinowych

I miejsce:              Krzysztof Tereszczak - ZS nr 1 w Ełku
II miejsce:             Marcin Werpachowski - ZS nr 1 w Bielsku Podlaskim
III miejsce:          Damian Sadowski - ZSZ Nr 5 w Białymstoku
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za uczestnictwo.

Konkurs współfinansowany był przez Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz firmy PB JAZ-BUD Sp. z o.o., PPHU Kombinat Budowlany Sp. z o.o., UNICEL Poland i Danwood S.A. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

WOJEWÓDZKI KONKURS „NAJSPRAWNIEJSZY W ZAWODZIE” – KUCHARZ I BHP Z ELEMENTAMI PRAWA PRACY
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.04.2019r.

9 kwietnia 2019 r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbył się Wojewódzki Konkurs „Najsprawniejszy w zawodzie”. Uczestnicy z terenu województwa podlaskiego rywalizowali o tytuł najlepszego kucharza i świadomego pracownika. Główne założenia konkursów to: pogłębianie zainteresowań zawodowych młodych ludzi, stworzenie szansy sprawdzenia poziomu własnej wiedzy.

Reprezentanci musieli wykazać się wiedzą praktyczną i teoretyczną z zakresu gastronomii oraz przepisów bhp i prawa pracy.

Pierwsze miejsce w konkursie „Najsprawniejszy w zawodzie - kucharz” zajęła reprezentacja z Hufca Pracy w Białymstoku/ uczennice ZSZ Nr5 , klasy III a i b/w:
Klaudia Chludzińska i Maria Magdalena Stary i będą reprezentować hufiec i szkołę na konkursie ogólnopolskim. W konkursie wiedzy ze znajomości zasad bhp i przepisów z zakresu prawa pracy: Tomasz Tekień zajął II miejsce , natomiast Dawid Kiryłowicz III – obaj z Hufca Pracy w Białymstoku / uczeniowie ZSZ Nr5 , klasy III b/w.

Autor: Eliza Barszczewska - ref. ds. kształcenia i programów edukacyjnych

Fot.: Magdalena Klimuk- sp. ds. wychowania kultury i sportu

”EUROPEJSKI STAŻ MŁODYCH MECHANIKÓW”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.04.2019r.

W terminie 10-23.2017r. jedenastoosobowa grupa uczestników Hufca Pracy w Białymstoku i Kolna, realizująca naukę zawodu mechanik pojazdów samochodowych, w ramach projektu „Nowe perspektywy po zagranicznym stażu zawodowym młodych cukierników, kucharzy i mechaników pojazdów samochodowych” współfinansowanego z programu Erasmus+ odbyła staż zawodowy w Brandenburgu.

Przez 10 dni, młodzi mechanicy pod okiem instruktora nauki zawodu, zgłębiali wiedzę na temat układów elektrycznych i pneumatycznych oraz doskonalili umiejętności związane z pracą przy silnikach, pompach hydraulicznych i kompresorach. Mieli także możliwość zwiedzania fabryki „Liebherr” produkującej min. maszyny budowlane.

Mechanicy z Podlasia mieli czas nie tylko na pracę i naukę, ale również na rozrywkę. Uczestniczyli w wyjściach do kręgielni i na ściankę wspinaczkową. Ponadto zwiedzili Brandenburg, Poczdam oraz Berlin. Szczególnie emocjonująca była wycieczka do stolicy Niemiec, podczas której zobaczyli m.in. Bundestag, Bramę Brandenburską, Katedrę Berlińską i Fontannę z Neptunem. Zwiedzając niesamowite akwarium AquaDom & SEA LIFE – jedną z największych atrakcji Berlina, uczestnicy mogli poczuć się, jakby nurkowali w morskich głębinach. Dużą atrakcją było także muzeum Madame Tussauds, w którym młodzież mogła sobie zrobić zdjęcie z figurami woskowymi m.in. Jana Pawła II, Cristiano Ronaldo czy Baracka Obamy.

Niedzielny wyjazd na Tropikalną Wyspię, położonej pod Berlinem okazał się wspaniałą formą aktywnego wypoczynku. Jest to miejsce imitujące dziką, amazońską przyrodę. Poza podziwianiem tropikalnej roślinności czy zwierząt można tam było również skorzystać z basenów czy sauny.

W ostatnim dniu pobytu w ośrodku szkoleniowym w Brandnburgu odbyło się uroczyste zakończenie stażu i rozdanie certyfikatów potwierdzających zdobytą wiedzę i umiejętności. Mechanicy z Podlasia wyjeżdżali z Brandenburga ze smutkiem, ale i plecakiem nowej wiedzy, mnóstwem wrażeń i nowych doświadczeń. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z dwutygodniowego stażu i zgodnie stwierdzili, że była to dla nich chyba najważniejsza przygoda w ich dotychczasowym życiu.

Sporządził i autor zdjęć : wychowawca HP – Katarzyna Kruszewska

TURNIEJ GASTRONOMICZNY „MAGICZNE SMAKI”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.04.2019r.

W dniach 2-3 kwietnia br. uczestniczka Hufca Pracy Klaudia Chludzińska uczennica III klasy wielozawodowej ZSZ, reprezentowała ZSZ nr 5 w Białymstoku na turnieju gastronomicznym pt. „Magiczne smaki” organizowanym przez ZS Gastronomicznych. Turniej ma wieloletnią historię i jest bardzo popularny w środowisku kształcącym przyszłych mistrzów sztuki kulinarnej. Jest dużym wyzwaniem dla młodych adeptów - weryfikuje wiedzę i umiejętności ale też jest stymulacją do dalszego samorozwoju i podnoszenia umiejętności zawodowych. Poziom konkurencji jak zawsze był bardzo wysoki. Klaudia w gronie współzawodników zaprezentowała się bardzo profesjonalnie i wykazała się dużą kompetencją.

Sporządziła: Jolanta Powichrowska-Komendant HP

Nasza Kryształowa Księżniczka na podium!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 9.04.2019r.

Dnia 8 kwietnia 2019 r. w ZSZ Nr 2 odbył się międzyszkolny konkurs fryzjerski: „Stylizacja kobiety Podlasia – Kraina Świętojańskich Księżniczek” . Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy III f: Sylwia Klim - autorka upięcia i makijażu, oraz Natalia Olechno , która wystąpiła w roli modelki. Opiekunem naszych uczestniczek jest pani Irena Wójcicka. Niezmiernie miło nam poinformować, że Sylwia zajęła III miejsce .

Sylwia Klim o swojej stylizacji: KRYSZTAŁOWA KSIĘŻNICZKA jest wytworem mojej wyobraźni. Dlaczego kryształowa? Ponieważ kryształy są piękne, nieskazitelne, dają niesamowity blask po spotkaniu ze światłem. Moja księżniczka to piękna i dostojna kobieta. W stylizacji dominuje biel, srebro oraz różnej wielkości kryształy. Urodę podkreśla brzoskwiniowy kołnierz, który sama zrobiłam na potrzeby konkursu. Fryzura wykonana jest z warkoczy, z siatek ułożonych w kwiaty, co daje całości niepowtarzalny kształt. Upięcie bardzo dobrze komponuje się z całą stylizacją.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zajęcia w Politechnice Białostockiej
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 8.04.2019r.

4 kwietnia 2019 r. uczniowie ZSZ nr 5 z klasy IIa- mz uczestniczyli w dwóch zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska:
1. „Odnawialne źródła energii – elektrownie wiatrowe. Hałas.”
2. „Odnawialne źródła energii – wykorzystanie glonów i sinic w inżynierii i ochronie środowiska".
Warsztaty odbyły się w ramach projektu Centrum Kompetencji BOF – kompleksowy model wsparcia i modernizacji systemu kształcenia zawodowego na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.
Opiekę nad uczniami sprawowała Beata Włostowska i Agata Krymska.

Nasza "Współczesna Kleopatra" górą! - Finał IV Edycji Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego „KOBIETA NA PRZESTRZENI WIEKÓW”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 2.04.2019r.

Finał IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego "Kobieta na przestrzeni wieków"

Dnia 1 kwietnia 2019 r. w naszej szkole odbył się finał IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego „Kobieta na przestrzeni wieków, pod hasłem: "Niezwyciężona kobieta". Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku -   Pana   Tadeusza   Truskolaskiego oraz współfinansowany przez Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku, a medialnym patronatem naszą imprezę objął   TVP 3   Białystok.   W organizację konkursu włączyli się następujący sponsorzy: Firma Matrix, Firma MODO, Firma Forever, FirmaOrange.

Uczestnicy konkursu mieli za  zadanie wykonać upięcie, którego inspiracją były postacie z historii, filmów, książek, a także bajek lub postacie stworzone przez uczestnika według własnego pomysłu. Młodzi fryzjerzy mieli dużą dowolność w wykonaniu upięcia. Wykazali się fantazją, kreatywnością oraz oryginalnym podejściem do tematu, w mistrzowski sposób pokazali kunszt fryzjerski.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie:
Tomasz Szyszko - przedstawiciel firmy Matrix – przewodniczący jury
Marta Tyszka – ekspert fryzjerstwa oraz właściciel salonu „Studio Fryzur Butterfly” członek jury
Sylwia Popławska – ekspert fryzjerstwa z salonu „Silvia”- członek jury

Do konkursu przystąpiło 6 uczniów z następujących białostockich szkół :
- Technikum DEHAG EXTRA,
- ZSZ nr 2,
- ZDZ – zasadnicza szkoła zawodowa,
- ZDZ – technikum,
- ZSTiO,
- ZSZ nr 5.

Podczas,   gdy   przyszli   młodzi   fryzjerzy  zmagali się z zadaniem konkursowym, w szkole miało miejsce wiele ciekawych przedsięwzięć:
- występ taneczny białostockiego zespołu ATOM MINI z Uczniowskiego Klubu Sportowego "Hubal" pod kierunkiem pani Edyty Jerończuk ,
- profesjonalny pokaz zdobienia paznokci z elementami makijażu wykonany przez uczennice Europejskiej Szkoły Stylizacji Vena Art.,
- prezentacja oferty  produktów firmy Forever, zawierającej  linię kosmetyczną, higieniczną, oczyszczająco-odchudzającą, suplementację i odżywki dla osób aktywnych zawodowo oraz dla sportowców.

Po zaprezentowaniu przez uczestników wykonanych fryzur, komisja konkursowa przyznała trzy pierwsze nagrody oraz wyróżnienie:
I miejsce NATALIA HANNA ZALEWSKA,
uczennica ZSZ NR 5, opiekun pani Irena Wójcicka, modelka Natalia Olechno
II miejsceMARTA HANCZARUK,
uczennica ZDZ – zasadnicza szkoła zawodowa, opiekun pani Anna Siemieńczuk, modelka Maria Tarasiuk
III miejsce KAMILA     KANIA,     
uczennica    ZSTiO, opiekun pani Anna Jurkowska, modelka Sandra Kościuczyk
Wyróżnienie  - EMILIA  POGORZELSKA  
uczennica    ZDZ   – technikum, opiekun pani Wioletta Popławska, modelka Ola Walińska
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Niech ten dzień pełen wrażeń i nowych odkryć pozostanie wszystkim na długo w pamięci.

Szkolenie na budowie
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 8.04.2019r.

W dniu 14.03.2019r uczniowie kl. III b m-t w ramach zajęć praktycznych na budowie prowadzonej przez „MARK – BUD” w Białymstoku uczestniczyli w szkoleniu z murowania w systemie Multi Gips przeprowadzonym przez przedstawiciela VG – ORTH Jaworzno.
Nauczyciel i uczniowie składają podziękowania kierownictwu budowy „MARK – BUD” oraz VG – ORTH Jaworzno za możliwość udziału w szkoleniu.


Zwycięstwo w Wojewódzkim Finale Licealiady w Pływaniu!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 3.04.2019r.

Nasz uczeń dnia 2 kwietnia 2019r. w Suwałkach Yaueni Kuchura zajął I miejsce w pływaniu w Wojewódzkim Finale Licealiady. Trenerem ucznia jest Robert Karpowicz – nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku.


Życzymy sukcesów na kolejnych zawodach.

Dzień Wiosny w naszej szkole.
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 22.03.2019r.

Dnia 21.03.2019 z okazji pierwszego dnia wiosny Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole pokaz paramilitarny przeprowadzony przez Podlaskie Stowarzyszenie „Młoda Krew” oraz Grupę Ratowniczo-Poszukiwawczą „MEDIVAL” Młodzież chętnie uczestniczyła w uroczystości i zadawała dużo pytań.

Konkurs fryzjerski
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 21.03.2019 r.

Podczas Dni Otwartych 20 marca 2019 r. w naszej szkole odbył się konkurs fryzjerski, w którym udział wzięło 6 uczennic z klas II i III. Zadaniem uczestniczek było wykonanie upięcia nawiązującego do hasła konkursu „Niezwyciężona”.

Decyzją Jury:
I miejsce zajęła: Patrycja Okuła
II miejsce zajęła: Sylwia Klim
III miejsce zajęła: Natalia Hanna Zalewska

Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dni otwarte w Zespole Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 21.03.2019 r.

W dniach 19-20 marca 2019 r w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku odbyły się Dni Otwarte, które miały na celu zaprezentowanie bogatej oferty edukacyjnej naszej szkoły. W ramach programu licznie przybyli goście odbyli spotkania z doradcą zawodowym oraz pracownikiem Hufca Pracy. Odwiedzający mieli możliwość obejrzenia pracowni budowlanej i fryzjerskiej. Zainteresowani uczniowie uczestniczyli w krótkich warsztatach zawodowych.

Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej szkole i do zobaczenia we wrześniu.

Nasza uczennica w gronie najlepszych!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 21.02.2019r.

21 lutego 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XV edycji konferencji zawodowej „Kształcenie zawodowe – egzamin zewnętrzny – rynek pracy” przebiegającej pod hasłem „Współpraca edukacji i biznesu – dwa spojrzenia” zorganizowanej przez Urząd Miejski. Konferencja miała na celu przedstawienie uczniom oczekiwań pracodawców względem kandydatów ubiegających się o pracę, a także realiów, które panują obecnie na rynku pracy. Młodzież miała możliwość rozmowy z potencjalnymi pracodawcami oraz zwiedzenia pracowni laboratoryjnych Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

Podczas konferencji prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wyróżnił najlepszych uczniów publicznych szkół zawodowych Białegostoku oraz przyznał tytuł najlepszego ucznia technikum oraz branżowej szkoły I stopnia. Wśród nagrodzonych dziewiętnastu uczniów znalazła się uczennica naszej szkoły - Natalia Olechno.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez miasto Białystok
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.02.2019r.

W dniu 17 i 19 lutego 2019 roku Poczet Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białymstoku wziął udział w uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez miasto Białystok. Także uczniowie kl. II a wielozawodowej wraz z wychowawcą uczestniczyli w tym wydarzeniu. Młodzież przyglądała się przemarszowi wojska i policji pod pomnik Józefa Piłsudskiego.

17 lutego 2019r. odbyło się nabożeństwo rocznicowe w intencji bohaterów polskiej niepodległości w Bazylice Archikatedralnej, a 19 lutego 2019r. odbyły się uroczyste obchody przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego i na cmentarzu wojskowym.

Dokładnie 19 lutego 1919 roku do Białegostoku wkroczyły polskie wojska. Przyniosły one mieszkańcom długo wyczekiwaną wolność. Po latach zaborów Białystok znalazł się w granicach odrodzonej Polski. Oficjalne przekazanie władzy nastąpiło w Białymstoku 22 lutego 1919 roku. Zaczęło się mszą polową przed farą. W roli celebranta i kaznodziei wystąpił ks. dziekan L. Chalecki. Po nabożeństwie pierwszy prezydent Białegostoku Józef Puchalski podał chleb i sól płk. S. Dziewulskiemu.

IV Edycja Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego „KOBIETA NA PRZESTRZENI WIEKÓW”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.02.2019r.

"Niezwyciężona kobieta”

Zespół Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku zaprasza uczniów szkół zawodowych i techników o profilu fryzjerskim do udziału w IV Edycji Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego „Kobieta na przestrzeni wieków”.

Zadaniem uczestników jest wykonanie w ciągu 90 minut na modelce fryzury wraz z doborem makijażu i stroju. Cała stylizacja konkursowa musi być inspirowana hasłem "Niezwyciężona kobieta".

Konkurs odbędzie się 1.04.2019r. o godz. 10:00 w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku.

Szkoły zawodowe i technikum o profilu fryzjerskim mogą zgłaszać swojego uczestnika do 23.03.2019r. na adres lub e-mail szkoły:
Zespół Szkół Zawodowych Nr 5
im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego
ul. Antoniuk Fabryczny 40
15-741 Białystok
e-mail: zsznr5@zsznr5.bialystok.pl

Opis Link do pobrania
Konkurs - specyfikacja
Setna rocznica odzyskania niepodległości przez miasto Białystok
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.02.2019r.

W dniu 17 i 19 lutego 2019 roku Poczet Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białymstoku wziął udział w uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez miasto Białystok.

17 lutego 2019r. odbyło się nabożeństwo rocznicowe w intencji bohaterów polskiej niepodległości w Bazylice Archikatedralnej, a 19 lutego 2019r. odbyły się uroczyste obchody przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego i na cmentarzu wojskowym.

Dokładnie 19 lutego 1919 roku do Białegostoku wkroczyły polskie wojska. Przyniosły one mieszkańcom długo wyczekiwaną wolność. Po latach zaborów Białystok znalazł się w granicach odrodzonej Polski. Oficjalne przekazanie władzy nastąpiło w Białymstoku 22 lutego 1919 roku. Zaczęło się mszą polową przed farą. W roli celebranta i kaznodziei wystąpił ks. dziekan L. Chalecki. Po nabożeństwie pierwszy prezydent Białegostoku Józef Puchalski podał chleb i sól płk. S. Dziewulskiemu.

Unicell Poland w naszej szkole!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 20.02.2019r.

Dnia 6 lutego 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez przedstawiciela firmy Unicell Poland z zakresu systemów kreatywnej dekoracji wnętrz.

Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności zawodowych korzystając z produktów marki Primacol Decorative. Szkolenie to zostało bardzo pozytywnie odebrane przez młodzież, która wykazywała się dużym zainteresowaniem oraz aktywnością podczas jego trwania.

Nauczyciele wraz z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku składają serdeczne podziękowania firmie Unicell Poland za przeprowadzone szkolenie oraz przekazane szkole materiały. ?

Najwięcej finalistów z naszej szkoły w ogólnopolskim turnieju budowlanym Złota Kielnia
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.02.2019 r.

Na tegorocznych Międzynarodowych Targach Poznańskich w dniach 13-15.02.2019r. odbył się Finał Centralny 48. Edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”, podczas którego rywalizowało po 6. najlepszych uczniów szkół zawodowych z całej Polski w sześciu kategoriach budowlanych. Wśród finalistów było aż czterech naszych uczniów, najwięcej z wszystkich szkół w Polsce.

W kategorii „Wykonywanie robót dekarskich” Mateusz Lisowski zdobył 3. miejsce, natomiast Patryk Poliński zdobył 6. miejsce. W kategorii „Wykonywanie robót murarsko-tynkarskich” trzecie miejsce zajął Jakub Sobolewski, zaś Kamil Żemierowski - 4. miejsce.

Turniej Budowlany „Złota Kielnia” jest jedynym konkursem, który od przeszło 40. lat daje uczniom szkół zawodowych możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych oraz odniesienia sukcesu edukacyjnego. Jego formuła jest zbliżona do zewnętrznych egzaminów zawodowych, co pozwala uczniom sprawdzić swoje przygotowanie do podjęcia pracy w zawodzie.
Finaliści turnieju otrzymali rzeczowe nagrody i są zwolnieni z pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, dlatego poziom rywalizacji jest bardzo wysoki.

Murarze i dekarze w czołówce Polski
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 12.01.2019 r.

12 stycznia 2019 r. najzdolniejsi uczniowie naszej szkoły z branży budowlanej wzięli udział w eliminacjach okręgowych ogólnopolskiego Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia w Mińsku Mazowieckiem:
- Rafał Iwanowicz – kl. 2 m-z
- Luiza Litwiejko – kl. 2m-z
- Bartłomiej Kowalski - kl. 2 m-z
- Dawid Szymański – kl. 3 m-z
- Paweł Łodziński – kl. 3 m-z
- Jakub Sobolewski – kl. 3 dfm
- Kamil Żemierowski – kl. 3 dfm
- Mateusz Lisowski – kl. 3 dfm
- Patryk Poliński – kl. 3 dfm

Z przyjemnością informujemy, że murarze: Jakub Sobolewski i Kamil Żemierowski oraz dekarze: Mateusz Lisowski i Patryk Poliński, zakwalifikowali się do Finału Centralnego, który odbędzie się w dniach 13-15 lutego w Poznaniu w ramach Targów Budownictwa BUDMA 2019. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a finalistom życzymy powodzenia.

Wycieczka dydaktyczna do Białostockiej Fabryki Okien
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.12.2018 r.

W dniu 19.12.2018 roku uczniowie klasy II a m-z wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Białostockiej Fabryki Okien.

Uczniowie podczas pobytu w fabryce mieli możliwość zapoznania się z technologią wykonywania okien i drzwi z PCV oraz aluminium, a także z ofertą sprzedażową firmy. W trakcie zwiedzania zakładu produkcji uczniowie przyglądali się poszczególnym etapom łączenia pojedynczych elementów skrzydeł i ram okiennych (przycinanie, scalanie i zbrojenie ramy oraz osadzanie szyb). Dodatkowo uzyskali bardzo ważne informacje na temat budowy okna, które mają istotne znaczenie dla izolacyjności cieplnej budynku.

Dyrekcja wraz z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego składa serdeczne podziękowanie Białostockiej Fabryce Okien za możliwość zwiedzenia zakładu oraz drobne upominki. ?

Prelekcja: Zasady zdrowego odżywiania
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 11.12.2018 r.

Dnia 11.12.2018 w naszej szkole odbyła się prelekcja nt. „Zasady zdrowego odżywiania”, w której wzięli udział uczniowie klas: I a m-z, II aw, III abw, III dfm-t. Prelekcję przeprowadziła pani dietetyk z Natur-House.

Kilka ważnych zasad zdrowego żywienia:
• Odżywiaj się regularnie. ...
• Dbaj o różnorodność posiłków. ...
• Unikaj nadmiernych ilości tłuszczu i cholesterolu. ...
• Spożywaj dużo warzyw i owoców. ...
• Spożywaj zdrowe węglowodany i nasiona roślin strączkowych. ...
• Pij wodę ...
• Unikaj nadmiaru soli. ...

„Dzień Ucznia” w firmie Danwood
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 05.12.2018 r.

W dniu 5 grudnia 2018 roku uczniowie klas III w zawodzie dekarz oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie uczestniczyli w „Dniu Ucznia” w Danwood.

Wycieczka rozpoczęła się od wykładu na temat budowy prefabrykowanych domów szkieletowych w siedzibie firmy w Białymstoku, po czym uczniowie zostali zaproszeni do udziału w warsztatach praktycznych. Podczas nich czynnie brali udział w konkursach oraz wykonali ozdoby choinkowe, stroiki oraz skrzynie na prezenty, które po ozdobieniu miały trafić do Domu Dziecka. Nasi uczniowie bardzo dobrze wywiązali się z powierzonych im zadań, za co zostali nagrodzeni.

Następnie udaliśmy się do zakładu produkcyjnego w Bielsku Podlaskim, gdzie uczniowie mieli możliwość zapoznania się z procesem produkcji domów oraz zwiedzenia domu wzorcowego.

Dyrekcja wraz z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego składa serdeczne podziękowanie firmie Danwood za zaproszenie oraz upominki.

Wycieczka dydaktyczno–wychowawcza do Rabki-Zdrój
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 31.10.2018 r.

Dnia 8 października 2018 roku szesnastu uczniów naszej szkoły wraz z panią dyrektor Izabelą Popławską i nauczycielami Agatą Krymską i Mieczysławem Jackowskim pojechało na wycieczkę do Rabki- Zdrój.

W ośrodku szkoleniowym w Ponicach uczniowie w zawodzie dekarz odbyli szkolenie w zakresie technologii montażu i nowości produktowych Blachotrapez. Ponadto uczniowie z nauczycielami mieli okazję zwiedzić linię technologiczną produkcji blach oraz zakład firmy Blachotrapez w Rabce - Zdroju. Oprócz szkolenia nasi uczniowie mieli zapewnionych szereg atrakcji: zwiedzali Rabkę-Zdrój, Dębno, Zalew Czorsztyński wraz z zamkiem w Niedzicy oraz Szczawnicę. Był również krótki wypad na Słowację. Podczas wycieczki pieszej podziwialiśmy także Wąwóz Homole. Cały wyjazd był sponsorowany przez firmę Blachotrapez, w ramach umowy patronackiej.

11 października, w drodze powrotnej do Białegostoku odwiedziliśmy Kraków. Zwiedziliśmy m.in. Wawel, gdzie oddaliśmy hołd przy trumnie Józefa Piłsudskiego pamiętając o 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Nasze fryzjerki w DPS
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.12.2018 r.

Przedświąteczny czas to dobry moment na otwarcie się na drugiego człowieka. Dnia 17 grudnia 2018 r. uczennice klasy III wraz z panią Ireną Wójcicką odwiedziły Dom Pomocy Społecznej i wykorzystały swoje umiejętności fryzjerskie w szczytnym celu.

Mikołajki 2018
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 07.12.2018 r.

Dnia 6.12.2018r. naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj, który przybył do nas z dalekiej północy. W każdej klasie rozdał prezenty grzecznym dzieciom. Uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcia z nieoczekiwanym gościem.

Uczestnicy HPB w gronie zwycięzców
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 26.11.2018 r.

15.11.2018r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczysta gala finałowa ogólnopolskiego konkursu „100 Bohaterów na 100 - lecie Niepodległości”. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy była Komenda Główna OHP i Lubelska Komenda Wojewódzka.

Jury spośród nadesłanych ponad 180 prac wyłoniła 24 laureatów w pięciu kategoriach konkursowych.

W gronie triumfatorów znaleźli się również reprezentanci Hufca Pracy w Białymstoku uczący się w ZSZ nr 5 w Białymstoku: Cezary Dźwil z IIIAW i Maria Magdalena Stary z IIIBW.

W kategorii: bohaterowie związani z działaniami militarnymi, za plakat i biogram przedstawiający postać Merian Caldwell Cooprer, Czarek Dźwil uzyskał I miejsce, natomiast Maria Magdalena Stary zdobyła IV miejsce w kategorii przedstawiciele duchowieństwa za szkic portretu i biogram ks. Stanisława Staszica.

Na gali laureaci wyróżnieni zostali nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi, a ponadto przez dwa dni poprzedzające uroczystość brali udział w różnych atrakcjach. Uczestniczyli m.in. w warsztatach survivalowych, w grze miejskiej połączonej z poznaniem szlaku niepodległościowego oraz w spotkaniu podsumowującym działania młodzieży na kresowych cmentarzach w ramach projektu „Wołyń 2018. ReMisja”.

Uczestnicy HPB za swoje starania odebrali laury i poczuli się zwycięzcami.
Trzydniowy wyjazd do Lublina był szczególnym wyróżnieniem, ale też dużą dawką motywacji nie tylko dla laureatów.
Uświadomił wszystkim, że można sięgać „do gwiazd”, wystarczy tylko chcieć i działać.


Dzień bez papierosa 2018
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 17.11.2018 r.

Dzień 15.11.2018 obchodzony jest jako „Światowy dzień bez papierosa”. W tym dniu w naszej szkole odbył się happening antynikotynowy pt. „ Zamiast papierosa zjedz...”. Akcja ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów.


Otrzęsiny klas pierwszych 2018
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.11.2018 r.

Dnia 14.11.2018 odbyły się w naszej szkole „Otrzęsiny” zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Wzięli w nich udział uczniowie klas pierwszych: aw, a m-z i b m-t/f. Na hali sportowej odbyły się gry i zabawy. Każda z klas wystawiła swoją pięcioosobową reprezentację. W zmaganiach tych wygrała klasa I a-mz. Publiczność nie zawiodła i entuzjastycznie dopingowała swoje drużyny, a emocje podczas niektórych konkurencji sięgały zenitu!!!


Obchody Święta Szkoły i 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 12.11.2018 r.

9 listopada 2018 r. obchodziliśmy uroczystość Święta Szkoły, która jest już wpisana w tradycję Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku.

Święto szkoły to przede wszystkim Dzień Patrona - uroczystość szkolna związana z rocznicą nadania szkole im. Generała Ignacego Prądzyńskiego. W tym roku uroczystość ta była niezwykle wyjątkowa, ponieważ została połączona z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "Rekord dla Niepodległej", której celem było wspólnie zaśpiewanie czterozwrotkowego hymnu narodowego o godzinie 11:11.

W uroczystości uczestniczyli Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: pani Wiesława Ćwiklińska – zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku, pani Katarzyna Parczewska – dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku, pani Elżbieta Paszkowska – dyrektor Podlaskiego Zarządu Okręgowego PCK w Białymstoku, pan Wojciech Szczepkowski – kierownik w Przedsiębiorstwie Budowlanym Jaz-Bud, pani Marzena Choińska – kierownik Centrum szkoleniowego firmy Danwood oraz pani Jolanta Powichrowska – komendant Hufca Pracy wraz z pracownikami.

Część artystyczną, poświęconą Jubileuszowi 100 - lecia niepodległości Polski, przygotowało bardzo liczne grono uczniów pod kierunkiem pani Małgorzaty Jarmocik i pana Mieczysława Jackowskiego. Ponadto uczniowie w krótkiej prezentacji przybliżyli sylwetkę patrona naszej szkoły - Ignacego Prądzyńskiego - wybitnego generała, inżyniera i działacza niepodległościowego.

Podczas uroczystości zostały przyznane nagrody oraz dyplomy zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie "W imię Niepodległej... 100 prac na stulecie niepodległości Polski", organizowanym przez Zespół Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku.

Wyróżnienia za prace plastyczne uzyskali:
Katarzyna Gabińska z klasy I b fryzjer
Weronika Pochodowicz z klasy I b fryzjer
Cezary Dźwil z klasy III aw
Anna Kurowicka z klasy III bw

III miejsce w konkursie zajęli:
Dawid Skonieczny z klasy I b mt w kategorii praca plastyczna
Karolina Klepacka z klasy II aw również w kategorii praca plastyczna
Ewelina Szczepkowska z klasy I b fryzjer w kategorii wiersz

II miejsce zajęli:
Dominika Zeller z klasy II b fryzjer w kategorii praca plastyczna
Maria Magdalena Stary z klasy III bw w kategorii praca plastyczna
Natalia Łazarczyk z klasy I aw w kategorii praca plastyczna
Marlena Barbarewicz z klasy I aw w kategorii praca plastyczna

I miejsce zajęli:
Luiza Litwiejko z klasy II amz w kategorii praca plastyczna
Jadwiga Jaromińska z klasy II aw w kategorii praca plastyczna
Mateusz Łaszczuk z klasy II aw - kategoria prezentacja multimedialna

W ramach obchodów Dnia Patrona uczniowie wszystkich klas brali udział w turnieju wiedzy o generale Ignacym Prądzyńskim. Niezmiernie miło nam poinformować, że:
III miejsce w turnieju zajęła Jadwiga Jaromińska - uczennica klasy II aw
II miejsce zajęła Luiza Litwiejko - uczennica klasy II a mz
I miejsce zajął Krystian Koczewski - uczeń klasy II b dekarz

Dzień Patrona Szkoły to doskonała okazja, aby w sposób szczególnie uroczysty, a zarazem symboliczny przyjąć uczniów klas pierwszych do naszej społeczności. Uczniowie klas I aw, I b m-tf oraz I mz w obecności Dyrekcji, kadry pedagogicznej i starszych kolegów, ślubowali na sztandar szkoły wzorowo wypełniać obowiązki ucznia naszej szkoły, przestrzegać postanowień Statutu, być uprzejmym, życzliwym i koleżeńskim, szanować pracę innych ludzi, rozwijać własne zainteresowania oraz strzec dobrego imienia i honoru szkoły.

Na koniec uroczystości Święta Szkoły zostały wręczone Statuetki "Ignaś" dla nauczyciela oraz ucznia - w sposób szczególny wyróżniających się swoją postawą i zaangażowaniem w życie szkoły. Z wielka przyjemnością informujemy, że Statuetkę Ignasia 2018 uzyskała pani wicedyrektor Ewa Mikulak oraz Natalia Olechno - uczennica klasy III dfm.

Cała uroczystość przebiegła w podniosłym, patriotycznym nastroju. Na długo pozostanie w naszej pamięci.


Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.10.2018 r.

Dnia 16 października 2018r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy III dfm w imieniu wszystkich uczniów złożyli pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia radości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Były kwiaty oraz dyplomy dla nauczycieli, którzy wygrali w ogłoszonym przez SU konkursie „Naj”: najbardziej wymagający, najbardziej lubiany, najbardziej zakręcony, najczęściej uśmiechnięty, największy dowcipniś, najbardziej elegancki. Dopełnieniem serdecznej atmosfery były utwory Krzysztofa Krawczyka i zespołu „Dwa Plus Jeden”.

Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.10.2018 r.

Dnia 16 października 2018r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy III dfm w imieniu wszystkich uczniów złożyli pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia radości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Były kwiaty oraz dyplomy dla nauczycieli, którzy wygrali w ogłoszonym przez SU konkursie „Naj”: najbardziej wymagający, najbardziej lubiany, najbardziej zakręcony, najczęściej uśmiechnięty, największy dowcipniś, najbardziej elegancki. Dopełnieniem serdecznej atmosfery były utwory Krzysztofa Krawczyka i zespołu „Dwa Plus Jeden”.

Nowa klasopracownia językowa
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 11.10.2018 r.

Od września 2018 roku uczniowie naszej szkoły mają do swojej dyspozycji nowe laboratorium językowe. Wyposażenie pracowni zostało sfinansowane przez Miasto Białystok, a remont sali wykonali uczniowie klas budowlanych ZSZ Nr 5. Klasopracownia wygląda estetycznie i profesjonalnie, a nauka języka angielskiego jest teraz atrakcyjniejsza dla uczniów i na pewno sprzyjać będzie efektywniejszemu uczeniu się.

Nowa klasopracownia budowlana
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.09.2018 r.

Od tego roku szkolnego uczniowie klas budowlanych korzystają z nowoczesnej sali przystosowanej do prowadzenia zajęć z rysunku budowlanego i dokumentacji technicznej. Sala posiada stanowiska komputerowe ze specjalistycznym oprogramowaniem oraz stoły kreślarskie. Wszystkie prace remontowe wykonali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli kształcenia praktycznego branży budowlanej.

Zakup wyposażenia sali został współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Podnoszę kwalifikacje – jestem dobrym pracownikiem”.

Nasi uczniowie biorą udział w akcji „Wyprawka dla żaka”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 14.09.2018 r.

Dnia 14.09.2018r. 6 uczniów z klas III bw, III aw i II aw wzięło udział w zorganizowanej przez Zarząd Rejonowy PCK w Białymstoku kweście pieniędzy w sklepach STOKROTKA pod hasłem „Wyprawka dla żaka”. Uczniowie zebrali 141,20zł. Zebrane środki zostały przeznaczone na dofinansowanie obiadów dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Oto nasi wolontariusze:

Medal Diligentiae dla Natalii Olechno
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 3.09.2018 r.

W dniu 3 września Prezydent miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył medal Diligentiae - za pilność uczennicy klasy III w zawodzie fryzjer Natalii Olechno. Jako opiekun medal odebrała P. Ewa Mikulak, nauczyciel języka polskiego.
Wyróżnionym życzymy wielu sukcesów i wielu równie wspaniałych nagród.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 3.09.2018 r.

3 września 2018r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
Pani dyrektor Izabela Popławska serdecznie powitała zgromadzonych uczniów, szczególnie pierwszoklasistów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości: przedstawicieli firm budowlanych współpracujących ze szkołą: Kombinatu Budowlanego, Jaz-Bud-u, Blachotrapezu, Danwoodu oraz pracowników Hufca Pracy.

Następnie Pani dyrektor wymieniła osiągnięcia naszych uczniów z ubiegłego roku szkolnego oraz wyraziła nadzieję na podobne sukcesy w przyszłości. Na koniec stwierdziła, że rok szkolny 2018/2019 uważa za rozpoczęty i życzyła wszystkim owocnej pracy.

Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości 2018 ze statusem Dobrej Praktyki
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 13.06.2018 r.

W dniu 4 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie VIII edycji Miejskiego Konkursu Plastyczno–Fotograficznego „Nasz czysty Białystok” pod hasłem: „Rzeka Biała – piękna i czysta cała”. Podczas uroczystości laureaci konkursu, ich opiekunowie oraz goście obejrzeli prezentację multimedialną na temat rzeki Białej. Prezentacja akcentowała cele konkursowe: wskazywała potrzebę ochrony doliny rzeki Białej oraz wód tej rzeki.

Miło nam ogłosić, że projekt "Szkoła zawodowa szansą za dobry start i pewną przyszłość" został doceniony w ogólnopolskim  konkursie Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości 2018 i uzyskał status Dobrej Praktyki. Dyplom został wręczony na uroczystej gali w dniu 8 czerwca 2018r. w Warszawie, na której uhonorowano szkoły prowadzące najciekawsze rozwiązania podnoszące jakość edukacji zawodowej w Polsce.

Finał VIII edycji konkursu "Nasz czysty Białystok"
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 05.06.2018 r.

W dniu 4 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie VIII edycji Miejskiego Konkursu Plastyczno–Fotograficznego „Nasz czysty Białystok” pod hasłem: „Rzeka Biała – piękna i czysta cała”. Podczas uroczystości laureaci konkursu, ich opiekunowie oraz goście obejrzeli prezentację multimedialną na temat rzeki Białej. Prezentacja akcentowała cele konkursowe: wskazywała potrzebę ochrony doliny rzeki Białej oraz wód tej rzeki.

W konkursie wzięło udział 166 uczestników z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Jury nagrodziło prace następujących uczniów: Jakuba Ambrożej, Hanny Sokołowskiej, Kacpra Jabłońskiego, Stanisława Piotra Szymaniuka, Piotra Krasowskiego, Blanki Rudzkiej, Jakuba Zajączka, Cezarego Dźwila, Natalii Sidorczuk.

Efektem tegorocznego projektu „Nasz Czysty Białystok” była wystawa nagrodzonych prac, jak również zamieszczenie ich na stronie internetowej naszej szkoły; plakaty, które otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu oraz wszyscy zainteresowani, zostaną one umieszczone w autobusach komunikacji miejskiej Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego „KPK”; broszury informacyjne z pracami laureatów konkursu, nagrodzone I-III miejscem oraz wyróżnione w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Za pomoc w organizacji konkursu „Rzeka Biała – piękna i czysta cała” serdecznie dziękujemy wszystkim członkom jury oraz sponsorom: Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Komunalnemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu „KPK” w Białymstoku.

Organizatorzy konkursu serdecznie gratulują wszystkim laureatom i ich opiekunom. Pozostałym uczestnikom i ich nauczycielom dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do uczestnictwa w następnych jego edycjach.

Pobierz raport z Finału!

Warsztaty budowlane dla klas 7-ych SP Nr 47!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 22.05.2018 r.

W okresie od 24.04.2018 r. do 21.05.2018 r. w naszej szkole odbywały się warsztaty budowlane skierowane do uczniów klas siódmych SP nr 47 (5 spotkań).

Młodzież pod okiem Pani B. Włostowskiej i Pani A. Krymskiej oraz uczniów naszej szkoły miała możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technikami oraz metodami wykonywania różnych prac budowlanych i malarskich. Uczniowie bardzo chętnie wykonywali powierzone im zadania.

Dziękujemy za wizytę i zapraszamy serdecznie do podjęcia nauki w naszej szkole.

Nasza Uczennica laureatką III Edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego o Gen. W. Andersie!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.05.2018 r.

Niezmiernie miło nam poinformować, że Natalia Sidorczuk – nasza uczennica z klasy III bw – zajęła II miejsce (kategoria: praca plastyczna) w Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Z miłości do niepodległej Ojczyzny… życie i działalność gen. Władysława Andersa (1892-1970)” organizowanym przez Zespół Szkół Technicznych w Białymstoku.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Finał III Edycji Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego „Kobieta na przestrzeni wieków”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 11.05.2018 r.

Dnia 11 maja 2018 r. w naszej szkole odbył się finał III edycji Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego „Kobieta na przestrzeni wieków”, pod hasłem: "Kobieta przyszłości". Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku - Pana Tadeusza Truskolaskiego oraz współfinansowany jest przez Departament Edukacji Urzędu Miejskiego. W organizację konkursu włączyli się następujący sponsorzy: Firma Matrix, Firma MODO, Firma ANKO.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać upięcie, którego inspiracją są postacie z filmów o przyszłości oraz fantastyki lub postacie całkowicie stworzone przez uczestnika. Młodzi fryzjerzy mieli dużą dowolność w wykonaniu upięcia. Wykazali się fantazją, kreatywnością oraz oryginalnym podejściem do tematu, w mistrzowski sposób pokazali kunszt fryzjerski.

Do konkursu przystąpiło 6 uczennic z następujących szkół:
- Technikum DEHAG EXTRA,
- ZSZ nr 2,
- ZDZ – zasadnicza szkoła zawodowa,
- ZSZ Kolno/Hufiec Pracy,
- Szkoła Syriusz w Wasilkowie,
- ZSZ nr 5.

Podczas, gdy przyszli młodzi fryzjerzy zmagali się z zadaniem konkursowym, w szkole miało miejsce wiele ciekawych przedsięwzięć:
- Koncert zespołu "Bez ograniczeń",
- profesjonalny pokaz makijaży artystycznych wykonanych przez panią Marcjannę Gładkowską i panią Magdalenę Szymaniuk ze Szkoły Vena Art.,
- pokaz pielęgnacji dłoni i twarzy w wykonaniu pani Katarzyny Ejsmont z Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku.

Po zaprezentowaniu przez uczestników wykonanych fryzur, Komisja konkursowa przyznała trzy pierwsze nagrody:
I miejsce – MAGDALENA WALENTYNOWICZ, uczennica Technikum DEHAG EXTRA w Białymstoku,
II miejsce – PATRYCJA RYDZEWSKA, uczennica ZSZ nr 2 w Białymstoku,
III miejsce – MARTA HANCZARUK uczennica ZDZ w Białymstoku.

Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Konkurs budowlany rozstrzygnięty! Nasi uczniowie odnieśli kolejne sukcesy!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.04.2018 r.

Dniu 19 kwietnia  naszej szkole odbył się finał V Edycji Regionalnego Konkursu „Nowoczesne budownictwo wokół nas” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty.  Został on zorganizowany w ramach projektu  „Szkoła zawodowa szansą na dobry start i pewną przyszłość”.  Konkurs współfinansowany był przez Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz firmy: JAZ-BUD,  Kombinat Budowalny, Mark-Bud.

Wzięli  w nim udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych, kształcących się w zawodach budowlanych z województwa podlaskiego i mazowieckiego. Finaliści konkursu  wcześniej przeszli eliminacje szkolne w swoich macierzystych szkołach. Celem konkursu było podnoszenie poziomu wiedzy budowlanej , doskonalenie umiejętności praktycznych w wybranym zawodzie i popularyzacja dobrych praktyk w nauczaniu.  Finaliści rywalizowali w trzech konkurencjach budowlanych. Podczas konkursu uczniowie mogli dzielić się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi zaś nauczyciele metodami i formami nauczania.

Oto najlepsi uczniowie w poszczególnych konkurencjach:

Kategoria: Technologia systemów suchej zabudowy:
I miejsce - Patryk Trzeszczkowski – uczeń Zespołu Szkół nr 1 w Bielsku Podlaskim
II miejsce - Łukasz Sokołowski - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku
III miejsce – Cezary Ziarkiewicz - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce

Kategoria: Technologia robót malarsko-tapeciarskich:
I miejsce - Sebastian Dancewicz - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku  
II miejsce - Przemysław Wierzbicki - uczeń Augustowskiego Centrum Edukacyjnego
III miejsce - Karol Balczun – uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku

Kategoria: Technologia robót posadzkarsko – okładzinowych:
I miejsce - Krzysztof Smyk - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku
II miejsce - Damian Sadowski - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku
III miejsce - Patrycja Bachmura - uczennica Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce  

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za uczestnictwo, życzymy sukcesów. Do zobaczenia za rok.

Nowe warsztaty w naszej szkole otwarte!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.04.2018 r.

19 kwietnia 2018r. to szczególna data w historii szkoły.

Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, w obecności p. dyrektor Izabeli Popławskiej i ucznia - zdobywcy prestiżowej nagrody szkolnej- Ignaś 2017, dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi i tym samym inaugurował działalność warsztatów szkolnych. Po nowo otwartych warsztatach gości oprowadzili uczniowie, którzy opowiedzieli o specyfice wykonywanych przez nich zawodów, jak również o pasji do przyszłych zawodów. W uroczystości wzięli udział szefowie firm patronackich, dyrektorzy firm budowlanych, w których uczniowie odbywają zajęcia praktyczne, dyrektorzy szkół zawodowych.

W rozwoju każdej szkoły zawodowej ważna jest współpraca z firmami i zakładami pracy, które kształcą swoich przyszłych pracowników, dlatego też współpracujemy z ponad 50. firmami. Uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe w białostockich firmach budowlanych pod okiem wykwalifikowanych specjalistów z Mark-budu, JAZ-BUD-u, Kombinatu Budowlanego, Stowarzyszenia dekarzy i u rzemieślników. Dobre i fachowe kształcenie zawodowe ma przyszłość, a dotychczasowe doświadczenie, sprawia, iż szkoła podejmuje wspólne działania na rzecz rozwoju uczniów. Przykładem takich działań jest stworzenie 6. klas pod patronatem znaczących firm: Blachotrapez, Fakro, Prefbet Śniadowo, Związek Polskie Okna i Drzwi . Rola firm patronackich jest bardzo duża, ponieważ wspierają kształcenie młodzieży poprzez doposażanie warsztatów, zapewnienie uczniom odzieży roboczej na zajęcia praktyczne, organizowanie szkoleń, podczas których młodzież zapoznaje się z najnowszymi technologiami i otrzymuje certyfikaty. Firmy organizują wycieczki dydaktyczne, podczas których uczniowie zdobywają przydatną wiedzę na temat działalności zakładów pracy, a także możliwości swojej przyszłej kariery zawodowej. Fundują również stypendia motywacyjne dla najlepszych uczniów w zawodzie, nagrody rzeczowe, staże zawodowe.

Wszystkie wymienione działania są potwierdzeniem, że firmy mają duży wpływ na kształcenie młodzieży, a jednocześnie szkoła może poznać oczekiwania pracodawców i się do nich dostosować. Również dzięki fachowemu i merytorycznemu wsparciu ze strony nauczycieli przedmiotów zawodowych, uczniowie odnoszą sukcesy: mistrz Polski dekarzy ,I miejsca w zawodzie murarz, posadzkarz, sucha zabudowa, malarz. Ponadto wykorzystują swoje praktyczne umiejętności, remontując szkolne pomieszczenia. W ciągu 5 lat wyremontowali 25 pomieszczeń.

Dzięki nowym warsztatom w znacznym stopniu polepszą się warunki nauki uczniów w zawodach: monter robót wykończeniowych w budownictwie , murarz-tynkarz, dekarz. Będzie tu miejsce nie tylko na rozwijanie umiejętności praktycznych, ale także na szkolenia prowadzone przez firmy, poznawanie nowych produktów i technologii oraz rywalizowanie i dzielenie się dobrymi praktykami. W nowych warsztatach znajdzie się również miejsce do nauczania nowego zawodu - monter stolarki budowlanej oraz monter sieci i instalacji sanitarnych, które to zawody znalazły się w ofercie szkoły i będą nauczane od września 2018r.

Zaraz po uroczystościach otwarcia w nowych pomieszczeniach odbyła się V edycja regionalnego konkursu „Nowoczesne budownictwo wokół nas” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty.

Został on zorganizowany w ramach projektu „Szkoła zawodowa szansą na dobry start i pewną przyszłość”.

Szkolenie firmy Klimas Wkręt-met!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 18.04.2018 r.

Dnia 16 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez Pana Henryka Ziobro z Firmy Klimas Wkręt-met z zakresu technik zamocowań wkrętów i łączników do stolarki otworowej.

Szkolenie odbyło się w ramach kampanii Dobry Montaż. Uczniowie z dużym zainteresowaniem brali udział w prezentacji pogłębiając swoją wiedzę zawodową. Aktywni uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe.

>Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku dziękują Firmie Klimas Wkręt-met za przeprowadzone szkolenie.

Firma Roto w naszej szkole!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 12.04.2018 r.

Dnia 5 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez Pana Piotra Siemiątkowskiego z Firmy Roto z zakresu okuć do okien i drzwi w ramach kampanii Dobry Montaż..

Uczniowie z dużym zainteresowaniem brali udział w pokazie praktycznym pogłębiając swoją wiedzę zawodową. Aktywni i wyróżniający się uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe.

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku dziękują firmie Roto za przeprowadzone szkolenie.

V Mistrzostwa w Tenisie Stołowym
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 11.04.2018 r.

W dniu 10 kwietnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Międzyszkolnych Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych Województwa Podlaskiego w Tenisie Stołowym. W zawodach startowało 32 uczestników.

Celem zawodów była popularyzacja tenisa stołowego wśród młodzieży.

Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
IV miejsce – Radosław Grzywa
V miejsce – Piotr Prus

Dyplom za udział w zawodach otrzymali:
Mateusz Borowy
Sylwester Trzeszczkowski

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Finał Centralny V Edycji Regionalnego Turnieju Budowlanego „Nowoczesne budownictw wokół nas”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 10.04.2018 r.

19 kwietnia 2018r. odbędzie się finał centralny V Edycja Regionalnego Turnieju Budowlanego „Nowoczesne budownictw wokół nas”.

Uczniowie będą rywalizować w trzech konkurencjach:
- technologia systemów suchej zabudowy,
- technologia robót malarskich,
- technologia robót posadzkarsko-okładzinowych.

Podsumowanie turnieju i wręczenie nagród odbędzie się o godzinie 15.30.

19 kwietnia 2018r. o godzinie 10.00 odbędzie się także w naszej szkole uroczyste otwarcie warsztatów szkolnych przez Pana Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.